Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.


Warning: DOMDocument::loadHTML() [domdocument.loadhtml]: Unexpected end tag : u in Entity, line: 1 in /library/Site/String.php on line 146

Rosyjska pożyczka dla Wenezueli

Strategia i polityka, 07 października 2011

Wczoraj przedstawiciele Rosji i Wenezueli podpisali porozumienie, otwierające linię kredytową na zakup uzbrojenia w wysokości 4 mld USD. Połowa tej kwoty ma być dostępna w 2012, reszta - rok później.

Wenezuela zakupiła już 12 zestawów 9K331M Tor-M1. Nowy pakiet potencjalnych zamówień może zawierać kolejne pojazdy tego typu. Władze w Caracas wielokrotnie podkreślały wolę wzmocnienia obrony przeciwlotniczej / Zdjęcie: Ałmaz-Antej

Umowę podpisano w Caracas, w czasie krótkiej wizyty wicepremiera Igora Sieczina u prezydenta Hugo Chaveza.

Rosja w ciągu ostatnich kilku lat parokrotnie otwierała linie kredytowe dla Wenezueli, jednak z reguły środki te nie były wykorzystywane. Duże transakcje - o wartości 4,4 mld USD - zostały zawarte w latach 2005-2007 i w większości zrealizowane. Kolejne podpisano dopiero w 2010. Według agencji RIA Novosti, dotyczyły one czołgów rodziny T-72 i systemów przeciwlotniczych S-300. Na poczet ich zakupu, Caracas może dysponować sumą 2,2 mld USD rosyjskiego kredytu (w ubiegłorocznych wypowiedziach prezydent Chavez podawał niemal dwa razy większą liczbę; zobacz: 4 mld USD pożyczki dla Wenezueli).

Obecna umowa zwiększa możliwości zakupu uzbrojenia. W 2012 i 2013 Wenezuela będzie mogła wykorzystać po 2 mld USD. Podobnie jak w przypadku poprzednich porozumień tego typu, nie jest przesądzone, że pójdą za nimi konkretne zamówienia.

Sprzedaż broni jest tylko jednym z przejawów zacieśniających się więzów między obu krajami. Według oficjalnych informacji resortu finansów, południowoamerykański kraj negocjuje z Rosją pożyczkę 6,5 mld USD na rozwój cywilnej infrastruktury. Moskwa chce również zainwestować w ciągu najbliższej dekady - przez kontrolowane przez państwo przedsiębiorstwa, w tym np. Gazprom i Rosneft - 12 mld USD w wenezuelski przemysł wydobywczy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.