Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

4 mld USD pożyczki dla Wenezueli

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 01 grudnia 2010

Hugo Chavez prezydent Wenezueli ujawnił, że w październiku Rosja otworzyła linię kredytową w wysokości 4 mld USD na zakup uzbrojenia.

</span>Na wenezuelskiej liście życzeń znalazły się w przeszłości również wyrzutnie BM-30 Smiercz kalibru 300 mm. Na zdjęciu wersja eksportowana do Indii, na podwoziu ciężarówki Tatra

Przyznanie kredytu nie jest jednoznaczne z podpisaniem umów o zakupie uzbrojenia. Jest jednak podstawą do finalizowania rozmów w tej sprawie.

Duże kontrakty - o łącznej wartości 4,4 mld USD - o pozyskaniu z Rosji m.in. 24 wielozadaniowych samolotów Su-30MKV, 51 śmigłowców Mi-17, Mi-24 i Mi-26, 100 tys. karabinków AK-103, czy lekkich zastawów przeciwlotniczych Igła-S, zostały podpisane w latach 2005-2007 i zrealiowane (zobacz: np.: Ostatni Su-30MKV dla Wenezueli, Pierwsze 200 Igieł-S w Wenezueli).

W ciągu ostatnich lat przedstawiciele obu krajów prowadzili rozmowy na temat nowych dostaw. Miały być one finansowane przy pomocy rosyjskich pożyczek. Pierwsze doniesienia mówiły o kredycie w wysokości 1mld USD, kolejne o przyznanych już 2,2 mld USD. Według oświadczenia Władymira Putina z kwietnia bieżącego roku, suma ta mogłaby wzrosnąć nawet do 5 mld USD (zobacz: Wenezuela chce więcej broni).

Ostatnia, sobotnia wypowiedź prezydentach Chaveza w czasie święta wojsk lotniczych, świadczy, że osiągnięto ostatecznie porozumienie, dotyczące nieco niższej kwoty. Przywódca Wenezueli nie ujawnił, jakie typu uzbrojenia mają być zakupione z puli kredytu. Ograniczył się do stwierdzenia, że będzie to broń defensywna, niezbędna do ochrony przed zagrożeniem ze strony imperium i jego sojuszników.

Pomijając retorykę, należy przypomnieć, że Caracas wyrażało w poprzednich latach zainteresowanie okrętami podwodnymi Projektu 636 i 677 (Kilo i Amur), systemami przeciwlotniczymi (Tor, Buk, S-125, S-300), pojazdami pancernymi (BWP-3, czołgami rodziny T-72/T-90), samolotami (Su-35, Ił-76), systemami artyleryjskimi, a nawet taktycznymi pociskami balistycznymi o zasięgu do 300 km. Żadna z dotychczasowych tur negocjacji nie zakończyła się jednak sukcesem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.