Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa Zelandia wybiera LM308MWS

Wojska lądowe, 23 października 2011

Armia nowozelandzka zdecydowała się kupić partię 7,62-mm karabinów LMT LM308MWS, które mają być wykorzystywane jako broń precyzyjna na najniższym szczeblu.

W tym roku armia nowozelandzka zdecydowała się, na bazie doświadczeń z Afganistanu (służy tam 191 żołnierzy, w tym ok. 50 komandosów z NZ SAS) przyjąć do uzbrojenia karabiny automatyczne LM308MWS jako precyzyjną broń wsparcia o zasięgu większym od standardowych karabinków automatycznych / Zdjęcie: NZDF

9,7-tysięczna armia Nowej Zelandii (Ngati Tumatauenga lub New Zealand Defence Force) jest obok brytyjskiej drugą, która przyjęła do uzbrojenia amerykański karabin LM308MWS (Modular Weapon System) produkowany przez Lewis Machine and Tool Co., będący daleką pochodną AR-10. Brytyjczycy zakupili w 2009 przez lokalnego dystrybutora Law Enforcement International (LEI) 440 samopowtarzalnych karabinów wyborowych LM308MWS za 2,5 mln dolarów. Broń otrzymała w British Army desygnatę L129A1. Ngati Tumatauenga to kolejne siły zbrojne, które w ciągu ostatniej dekady zdecydowały się wprowadzić precyzyjną broń automatyczną do amunicji 7,62 mm x 51 (patrz: Samopowtarzalne kbw na Milipolu, 2011-10-20).

Niecodziennym wyposażeniem nowozelandzkiego LM308MWS jest składany chwyt przedni oraz skośne, mocowane na grzbietowej szynie montażowej, mechaniczne przyrządy celownicze wykorzystywane do strzelania na bliskie odległości / Zdjęcie: NZDF

Warto zwrócić uwagę, że z wprowadzeniem do armii brytyjskiej nowej konstrukcji, o odmiennym przeznaczeniu taktycznym, niż dotychczas używane powtarzalne karabiny snajperskie L96A1 kalibru 7,62 mm i L115A1/A3 kalibru 8,6 mm, zmieniono również nazwę ich użytkowników. Od 2010 brytyjski żołnierz przeszkolony w użyciu L129A1 określany jest jako sharpshooter (co odpowiada polskiemu strzelcowi wyborowemu), nie zaś dotychczasowym mianem sniper (czyli snajper). Przydałoby się również w Wojsku Polskim wyróżnić podobnymi określeniami strzelców wykorzystujących karabiny powtarzalne Bor, Tor, SAKO TRG21/22 i operujących w niewielkich grupach, od żołnierzy nadal wyposażonych w samopowtarzalne SWD. Ci pierwsi to snajperzy strzelający z karabinów snajperskich, zaś drudzy to strzelcy wyborowi, używający karabinów wyborowych.

Co ciekawe, o ile Brytyjczycy zdecydowali się na samopowtarzalną odmianę LM308MWS z lufą długości 406 mm, to Nowozelandczycy wybrali odmianę samoczynno-samopowtarzalną, z dłuższą 508-mm lufą. Choć nowa broń ma być wykorzystywana przede wszystkim do precyzyjnego zwalczania celów na dystansach dłuższych, niż zasięg karabinków automatycznych, to w razie potrzeby żołnierze nowozelandzcy będą mieli możliwość prowadzenia z niej ognia seryjnego lub ciągłego.

Brytyjczycy swoją odmianę LM308MWS kupili w 2009 i nazwali L129A1. W przeciwieństwie do wersji nowozelandzkiej jest samopowtarzalna, ma krótszą 406-mm lufę, kolbę, chwyt i nakładki w odmiennym kolorze / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

W przeciwieństwie do L129A1 dla armii brytyjskiej kompletowanej z kolbą, ergonomicznym chwytem pistoletowym i nakładkami ochronnymi na szyny montażowe w kolorze piaskowym, odmiana LM308MWS dla NZDF jest dostarczana w kolorze czarnym. Nowozelandczycy kupują broń z 20-nabojowymi magazynkami Magpul PMAG 20LR, gdy Brytyjczycy zdecydowali się na magazynki aluminiowe LMT o tej samej pojemności.

Nowozelandzki LM308MWS dostarczany jest z celownikiem optycznym Leupold Mark 4 4,5-14x50 LR/T. Co ciekawe, jest to pierwszy wojskowy karabin, który w standardzie zaopatrywany jest w mocowane na szynie grzbietowej, skośne mechaniczne przyrządy celownicze, do strzelania na bardzo bliskie dystanse (do 100 metrów), na których nie da się wykorzystywać celownika optycznego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.