Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Filipińczycy bombardują rebeliantów

Lotnictwo wojskowe, 24 października 2011

Dzisiaj, po raz pierwszy od 2008, filipińskie siły zbrojne użyły lotnictwa do ataków na muzułmańskich rebeliantów, po serii przeprowadzonych przez nich krwawych zamachów.

Filipińczycy posiadają ok. dziesięciu sprawnych OV-10 Bronco. Para tych samolotów, jedynych w pełni bojowych maszyn wojsk lotniczych tego kraju, została dzisiaj wykorzystana do ataku na rebeliantów

Rząd Filipin i przedstawiciele Islamskiego Frontu Wyzwolenia Moro (MILF) prowadzą rozmowy pokojowe, mające na celu uregulowanie statusu południowej części wyspy Mindanao, gdzie większość stanowią muzułmanie. Od 2003 trwa zawieszenie broni, jednak jest ono okresowo zrywane.

Negocjacje zostały ponownie zagrożone przez grupę nieprzejednanych bojowników, którzy w ubiegłym tygodniu zajęli wioskę na przedmieściach miasta Payao na Mindanao, a więc w rejonie do tej pory kontrolowanym przez rząd. Seria ataków - również w innych regionach wyspy - doprowadziła do śmierci 35 osób, głównie żołnierzy i policjantów. Ok. 3 tys. mieszkańców opuściło swoje domy. W rejonie umocnionej enklawy, zajętej przez ok. 100 bojowników, działa obecnie ok. 200 komandosów i funkcjonariuszy sił specjalnych policji.

Wspierając operację odbicia wioski dwa lekkie szturmowe OV-10 Bronco zbombardowały stanowiska obrońców. To pierwszy przypadek wykorzystanie lotnictwa od 2008. Filipińskie wojska lotnicze znajdują się w bardzo złej sytuacji sprzętowej. Jedynie co czwarty z 393 statków powietrznych jest w stanie zdatnym do działań operacyjnych (zobacz: Fatalny stan filipińskiego lotnictwa).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.