Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Modernizacja amerykańskich F-16

Lotnictwo wojskowe, 04 listopada 2011

Amerykańskie wojska lotnicze planują głęboko zmodernizować kolejne 300-350 egz. starszych modeli myśliwców F-16. Związane to jest z opóźnieniem produkcji F-35.

F-16 Block 42. Najstarsze samoloty tego modelu mają za sobą ponad 20 lat służby / Zdjęcie: USAF

Amerykanie prowadzą niemal stałą modernizację posiadanych F-16. Proces ten miał kończyć się w momencie wchodzenia do służby nowych F-35. Opóźnienie tego programu powoduje jednak konieczność przedłużenia działań modernizacyjnych.

W czasie ostatniego posiedzenia senackiej komisji obrony zastępca dowódcy lotnictwa, gen. broni Herbert Carlisle poinformował parlamentarzystów, że planowana jest obecnie modernizacja 300-350 względnie nowoczesnych samolotów modeli Block 40 i 50.

Zmiany mają dotyczyć zainstalowania nowych systemów awionicznych i wydłużenia resursów z 8 do nie mniej niż 10 tys. h, co powinno przełożyć się na dodatkowe 8 lat służby. Jednostkowy koszt modernizacji szacowany jest obecnie na 9,4 mln USD.

Przedsięwzięcie zabezpieczy sprzętowe potrzeby jednostek lotniczych Gwardii Narodowej i rezerwy Air Force. Opóźnienie wprowadzania do służby Lightningów II wymusiło podobne działania w lotnictwie korpusu piechoty morskiej. Formacja ta planuje wydłużyć resursy 150 egz. swoich Hornetów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.