Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rafale tańszy od Eurofightera

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 08 listopada 2011

Według nieoficjalnych informacji z kręgów indyjskiej komisji przetargowej, francuski Rafale jest nieco tańszy od Eurofightera. Oferty cenowe będą analizowane przez 2-3 tygodnie.

Rafale nie zdobył dotąd żadnego zamówienia eksportowego. Jednak obecnie toczą się zaawansowane rozmowy z kilku potencjalnymi klientami. Oprócz Indii, maszyną zainteresowana jest również Brazylia, ZEA, Kuwejt i Szwajcaria / Zdjęcie: Dassault Aviation

Ceny obu samolotów mają zawierać się w przedziale od 80 do 110 mln USD, co zgodne jest z dotychczasowymi informacjami na temat kosztów dostaw dla wojsk lotniczych państw europejskich. Przy czym tę dolną wartość reprezentuje prawdopodobnie Rafale, górną zaś Eurofighter.

Indyjska komisja przetargowa będzie jednak analizować również pozostałe koszty, w tym użytkowania w okresie 40 lat (6 tys. h lotów) oraz koszty transferu technologii (108 ze 126 kupowanych maszyn zostanie zmontowana w zakładach HAL).

Ze względu na skomplikowana materię do oceny - dokumenty kosztorysowe liczą setki stron - ostateczna decyzja zapadnie nie wcześniej niż za 2-3 tygodnie. Koszty zakupu, montażu i wykorzystywania myśliwców odgrywają obecnie jedyną rolę w przetargu. Wcześniejszy etap prób wskazał bowiem, że obie konstrukcje spełniają wymagania użytkownika. W takiej sytuacji, w myśl indyjskich przepisów, dodatkowe możliwości czy przewaga techniczna jednej konstrukcji nad drugą, nie mają znaczenia.

Jednocześnie ujawniono, że dostawy pierwszych myśliwców zza granicy powinny nastąpić w 2015, zaś po dwóch latach powinna odbyć się prezentacja samolotu zmontowanego w Indiach. Wojska lotnicze tego kraju zakładają, że możliwym będzie zamówienie dodatkowych 63 egz., w przypadku opóźnienia dostaw rodzimych lekkich myśliwców Tejas lub rosyjsko-indyjskiego samolotu 5. generacji.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.