Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Stępka pod pierwszego Zumwalta

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 19 listopada 2011

W należącej do General Dynamics stoczni Bath Iron Works (BIW) odbyła się uroczystość położenia stępki pod pierwszy z trzech zamówionych niszczycieli US Navy, typu Zumwalt.

Stępka, w tym przypadku, to mający masę 4000 t element dziobowej części okrętu. Prace nad nim zakończyły się już w październiku / Zdjęcie: BIW

Uroczystość położenia stępki odbyła się 17 listopada w stoczni w Maine. W obecnej dobie, kiedy okręty projektuje się i buduje modułowo, tradycyjną stępkę, czyli główny wzdłużny element konstrukcyjny szkieletu jednostki, do której montuje się potem wręgi i poszycie, zastępowany jest pierwszym z gotowych elementów kadłuba. Stąd prawdziwe rozpoczęcie budowy okrętu następuje znacznie wcześniej, niż wyznacza to wspomniana uroczystość.

W przypadku pierwszego z amerykańskich niszczycieli nowej generacji, jego budowę rozpoczęto w 2009, a obecnie prace zaawansowane są w 60%. W istocie położenie stępki, oznacza początek montażu finalnego. Budowa niszczyciela powinna zakończyć się w 2014. Prace przy drugiej jednostce, która będzie nazwana Michael Moonsoor (DDG 1001), rozpoczęła się w marcu 2010.

Artystyczna wizja nowego niszczyciela / Rysunek: Northrop Grumman

Zumwalty będą niszczycielami tylko z nazwy. Przy wyporności 15 tys. t będą o wiele większe niż krążowniki rakietowe typu Ticonderoga. Przedstawiciele US Navy szacują, że ich zdolności bojowe będą wielokrotnie większe od obecnie wykorzystywanych niszczycieli. Mimo długości 183 m, echo odbicia radarowego będzie podobne do kutra rybackiego, a ślad dźwiękowy - porównywalny do atomowych okrętów podwodnych. Siła ognia ma wzrosnąć trzykrotnie, a potencjał obronny 10-krotnie. Z uwagi na koszty, będą one jednak tylko dodatkiem do flotylli obecnie wykorzystywanych jednostek typu Arleigh Burke.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.