Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Budowa rosyjskich Mistrali

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 02 grudnia 2011

Francuska stocznia DCNS kilka tygodni temu rozpoczęła prace przy budowie pierwszego z zamówionych przez Rosję okrętów desantowych typu Mistral.

Mistral to jednostka o wyporności pełnej 21 tys. t, mogąca wykonywać po niewielkich aranżacjach kilka funkcji: okrętu desantowego, towarowego, lotniczego (jako platforma dla śmigłowców), dowódczego i szpitalnego. Ze 199-metrowego pokładu jednocześnie operuje 6 śmigłowców, w tym jeden o masie do 33 t, a hangary pomieszczą 16 dużych maszyn. W przypadku wykorzystania jednostki jako śmigłowcowca, możliwym jest operowanie z niego do 35 lżejszych helikopterów. Okręt może również przewozić do 900 żołnierzy lub transportować 40 czołgów podstawowych. Wyposażono go w 4 kutry desantowe i 2 poduszkowce / Zdjęcie: DCNS

Umowę o sprzedaży Rosji czterech okrętów desantowych typu Mistral, podpisano ostatecznie 17 czerwca bieżącego roku (zobacz: Wkrótce znaczy... jutro). Dwa z nich zostaną zbudowane we Francji, pozostałe w Rosji.

Przedstawiciele DCNS ujawnili, że kilka tygodni temu otrzymali od przyszłego użytkownika wstępny przelew, co pozwoliło na rozpoczęcie prac przy budowie pierwszej jednostki. Powinna ona zostać ukończona w 2014, druga - rok później.

Okręty typu Mistral zdecydowanie zwiększą rosyjskie możliwości projektowania siły z morza, obecnie w praktyce ograniczone do wymiaru taktycznego. Potencjału tego obawiają się zarówno kraje nadbałtyckie, jak i Gruzja, najmocniej protestujące przeciwko rosyjsko-francuskiej umowie. Moskwa niezmiennie jednak twierdzi, że okręty stacjonować będą na Dalekim Wschodzie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.