Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Irańczycy zestrzelili RQ-170?

Lotnictwo wojskowe, 05 grudnia 2011

Irańskie media doniosły, że na terytorium tego kraju, w pobliżu granicy z Afganistanem i Pakistanem, zestrzelono amerykański bsl. Siły ISAF oświadczyły, że mógł to być samolot, nad którym stracono kontrolę.

Zarówno Irańczycy, jak i przedstawiciele NATO nie poinformowali oficjalnie o typie zestrzelonego bsl. Najliczniej w siłach zbrojnych USA reprezentowany jest MQ-1 Predator, wykorzystywany przez wojska lotnicze. Drugim w kolejności jest mniejszy RQ-7 Shadow wojsk lądowych. Irańskie media twierdzą jednak, że był to zdecydowanie rzadziej występujący, zaawansowany technologicznie RQ-170 Sentinel

Oświadczenie o zestrzeleniu przez siły irańskie amerykańskiego bezzałogowca wydano wczoraj. Jednocześnie przedstawiciele wojska zagrozili krokami odwetowymi, przedstawiając incydent jako pogwałcenie suwerenności kraju.

Irańskie media, w tym rządowa agencja FARS, powołując się na nieoficjalne źródła wojskowe, donoszą, że zestrzelonym bsl był RQ-170 Sentinel, rzeczywiście wykorzystywany w Afganistanie (zobacz: RQ-170 ujawniony). Według nich, samolot odniósł niewielkie uszkodzenia i jest obecnie w rękach irańskich inżynierów.

W odpowiedzi służby prasowe międzynarodowego kontyngentu w sąsiednim Afganistanie poinformowały, że zestrzelonym samolotem może być amerykański nieuzbrojony bsl, który w ubiegłym tygodniu odbywał lot rozpoznawczy nad Afganistanem, jednak operatorzy utracili nad nim kontrolę.

Irańczycy donosili już, przynajmniej dwukrotnie, o zestrzeleniu amerykańskich bezzałogowców na terytorium swojego kraju. Mieli je nawet wystawić na widok publiczny. Nigdy jednak tego nie uczyniono. Teheran twierdzi jednak, że wraki przekazano do wglądu Rosjanom. Miały również posłużyć do zbudowania kopii przez irański przemysł lotniczy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.