Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

RQ-170 ujawniony

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 09 grudnia 2009

USAF potwierdziły oficjalnie istnienie i używanie od 2007 nad Afganistanem bezpilotowca stealth RQ-170 Sentinel.

RQ-170 został zaprojektowany w słynnych Skunk Works (Advanced Development Programs) Lockheed Martina. To taktyczny bezpilotowiec rozpoznawczy zbudowany w układzie latającego skrzydła, napędzany silnikiem odrzutowym. Był wielokrotnie widywany w rejonie Kandaharu, a nawet pojawiały się jego zdjęcia. Nazywany był Beast of Kandahar (bestia z Kandaharu).

Teraz wiadomo, że bsl Sentinel latają w ramach 30th Reconnaissance Squadron w Tonopah Test Range (tam, gdzie bazowały pierwsze amerykańskie samoloty stealth F-117 w czasie, gdy ich użytkowanie było tajne) w Newadzie. 30th RS powstał 1 września 2005 w składzie 57th Operations Group, a zdolność operacyjną uzyskał 17 lipca 2007. W Kandaharze w Afganistanie jednostka wykorzystuje hangar przydzielony General Atomics Aeronautical Systems (producenta Predatorów i Reaperów).

RQ-170 ma wymiary zbliżone do bojowego Reapera. Jego rozpiętość jest szacowana na 20 m.

Nie jest jasne dlaczego bsl stealth jest używany w walce z pozbawionymi obrony powietrznej rebeliantami afgańskimi. Niektórzy analitycy uważają, że bezpilotowce mogą zapuszczać się z Afganistanu nad znacznie bardziej interesujące dla USA tereny Pakistanu, Indii, Iranu, czy nawet ChRL.

USAF zamierzają w najbliższym czasie unowocześnić flotę bezpilotowców. Na początku 2010 ma zostać wybrany kandydat na następcę MQ-9 Reaper, który od 2015 zastąpi go w misjach rozpoznawczo-bojowych, w tym zwalczaniu obrony powietrznej. Samolot ma mieć napęd odrzutowy i własności stealth. Lockheed Martin oferuje bsl oznaczony MQ-X. Być może jest on oparty na rozwiązaniach RQ-170.


Drukuj Góra