Holenderskie ministerstwo obrony podpisało umowę o kolejnym etapie modernizacji czterech okrętów podwodnych typu Walrus. Pozostaną one w służbie do 2025.
Holenderska marynarka wojenna zamówiła 4 okręty typu Walrus. Budowa pierwszego z nich rozpoczęła się w 1979, ale ze względu na zaawansowane rozwiązania techniczne oraz pożar jednostki, została ona przyjęta do służby dopiero w 1992.
Z tego powodu, pomimo względnie młodego stażu służby i ciągle zadowalającego potencjału bojowego, wojsko zdecydowało się w 2007 na modernizację jedynych obecnie posiadanych OP. Zmiany - w pierwszym rzędzie - dotyczyły zintegrowania nowego uzbrojenia, w tym zastąpienia torped Mk 48 mod-4 nowszą wersją 7.
W bieżącym tygodniu resort obrony podpisał kolejne umowy. Dotyczą one wymiany konsoli roboczych przedziału dowodzenia, pochodzących konstrukcyjnie jeszcze z lat 1970. Wszystkie okręty otrzymają też nowe urządzenia łączności satelitarnej, gwarantujące podobne możliwości, co wykorzystywane na okrętach nawodnych holenderskiej marynarki wojennej (Koninklijke Marine). Spowoduje to wymianę jednego z masztów.
Przedsięwzięcia te stanowią wstęp do szerszego planu modernizacji, który powinien rozpocząć się w 2013. Zakłada się w nim modernizację systemu zarządzania walką, sonaru i systemów łączności. Standardowy peryskop ma zostać zastąpiony nowoczesnym cyfrowym maszem optronicznym, zapewniającym lepsze warunki obserwacji nocnej.
Holendrzy mają nadzieję, że dzięki temu przedsięwzięciu, ich okręty podwodne będą mogły pozostać w służbie przynajmniej do 2025, a więc pół wieku po sporządzeniu projektu.