Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Opancerzone ciągniki Bundeswehry

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 13 grudnia 2011

Rheinmetall MAN Military Vehicle (RMMV) dostarczy niemieckim wojskom lądowym 12 ciągników siodłowych HX 81 z opancerzoną kabiną.

Prototyp HX 81. Całkowita masa ciągnika oraz naczepy z ładunkiem, może dochodzić do 130 t. Pozwoli to na transportowanie 70-tonowych czołgów Leopard 2A7 / Zdjęcie: Rheinmetall

Będą to pierwsze opancerzone ciągniki do przewozu ciężkich pojazdów bojowych, otrzymane przez Bundeswehrę. Najnowszy produkt wykupionej na początku ubiegłego roku przez Rheinmetalla części spółki MAN, oparty został o rodzinę wozów 8x8 HX, rozwijanych wcześniej na rzecz brytyjskich sił zbrojnych.

Wóz został wyposażony w silnik Euro 5 V8 o mocy 680 KM. Kabina chroni do 4 żołnierzy przed skutkami wybuchów min, improwizowanych ładunków wybuchowych i ostrzału z broni strzeleckiej. Dokładnych wartości jednak nie podano. Pojazd wyposażono w trzy wyciągarki. Dwie umieszczono z tyłu kabiny. Mają ciąg po 20 t każda, co pozwoli na załadowanie uszkodzonego sprzętu pancernego. Dodatkowe 8-tonowe urządzenie zainstalowano z przodu HX 81.

Bundeswehra zamówiła 12 ciągników, za ok. 12 mln Euro. W cenę tę wliczono też pakiet części zamiennych i szkolenia. Pierwsze z pojazdów zostaną dostarczone pod koniec przyszłego roku. Kontrakt zostanie zrealizowany w 2013.

Wojsko zamawia też, w odrębnym postępowaniu, dwa rodzaje naczep. Jeden typ służyć będzie do transportu pojazdów pancernych, drugi do przewożenia kontenerów i innych, klasycznych ładunków.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.