Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Turcja kupuje bsl Anka

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 07 stycznia 2012

Rząd Turcji zdecydował o zakupie pierwszej partii rodzimych bsl średniego zasięgu Anka. Po wstępnym okresie eksploatacji zapadną decyzje o dalszych zakupach.

W trzecim locie jeden z bezzałogowców Anka rozbił się podczas lądowania, ale podjęto decyzję o kontynuowaniu programu. Kolejne loty odbywały się bez problemów Pierwszy etap prób zakończył się w październiku 2011 / Zdjęcie: TAI

Anka (Feniks) to bezzałogowiec średniego zasięgu rozwijany z dużymi kłopotami przez TAI (Turkish Aerospace Industries). Program jest opóźniony o wiele lat - trwa od końca lat 1990., a pierwszy kontrakt na budowę i testy prototypów zawarto w 2004. Prototyp oblatano 30 grudnia 2010 (Anka w powietrzu, 2011-01-04). W 2011 testowano zespół składający się z 3 bsl, naziemnej stacji kontroli i innych podsystemów. W trzecim locie jeden z bezzałogowców rozbił się podczas lądowania, ale podjęto decyzję o kontynuowaniu programu. Kolejne loty odbywały się bez problemów. Pierwszy etap prób zakończył się w październiku 2011.

Anka startuje i ląduje całkowicie automatycznie. Po raz pierwszy zademonstrowano to 22 listopada 2011. Lot próbny tego dnia trwał 6 godzin. Bsl Anka osiągnął wysokość ponad 6 km.

5 stycznia turecka agencja dostaw uzbrojenia (SSM, podsekretariat ds. przemysłu zbrojeniowego), równolegle z decyzją o zakupie pierwszych amerykańskich myśliwców F-35 (Turcja kupi F-35, 2012-01-07), zdecydowała o zakupie partii 10 Anka. W br. do jednostek wojskowych, które będą oceniać system, mają trafić 3 bsl. Od oceny ich przydatności będzie zależeć kontynuowanie dostaw przez TAI.

Bsl Anka mają być jednym z systemów używanych do zwalczania kurdyjskich bojowników z PKK (Partii Pracujących Kurdystanu). Rozpoznanie sytuacji w trudnych warunkach geograficznych tureckiego pogranicza (Niespokojny Kurdystan, 2011-08-17) jest podstawą do podejmowania dalszych działań bojowych. Dla zwiększenia efektywności systemu przewidywana jest budowa Anka-B - wersji bsl zdolnej do przenoszenia uzbrojenia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra