Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Modernizacja wiekowych AB 212

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 14 stycznia 2012

Konsorcjum dwóch hiszpańskich przedsiębiorstw zmodernizuje 7 śmigłowców morskich Agusta Bell AB 212. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że wydłuży to okres ich służby do pół wieku.

Jeden z ok. 10 wykorzystywanych operacyjnie przez lotnictwo marynarki wojennej Hiszpanii śmigłowców Agusta Bell AB 212 / Zdjęcie: Pablo Lanza

Zlecenie o wartości 21 mln Euro otrzymała spółka joint-venture, stworzona - tylko do realizacji projektu - przez SENER Ingeniería y Sistemas i INAER Maintenance. To pierwsze, choć zatrudniające jedynie 2500 osób, zajmuje się szerokim spektrum działań, od energetyki po lotnictwo, posiadając filie w kilku krajach, w tym w Polsce. Otrzymanie zlecenia wiąże się z faktem, że zajmuje się ono również dostarczaniem systemów awionicznych i rozpoznania.

INAER z kolei jest jednym z największych operatorów śmigłowców (posiada 360 maszyn), realizując komercyjne usługi lotnicze, głównie dla przedsiębiorstw wydobywczych. Świadczy również usługi sanitarne, poszukiwawczo-ratownicze czy przeciwpożarowe. Także i ten podmiot jest powiązany z naszym krajem: wykorzystuje śmigłowce PZL W-3A Sokół i planuje zakup następnych (zobacz: Intencje wobec Sokoła).

Zlecenie lotnictwa hiszpańskiej marynarki wojennej przewiduje wymianę w 7 śmigłowcach AB 212 awioniki, systemów łączności oraz doposażenie i unowocześnienie urządzeń nawigacyjnych i rozpoznania. Resurs maszyn zostanie wydłużony o 15 lat.

Właśnie z tego ostatniego powodu umowa jest niezwykła. Produkowane we Włoszech licencyjne Belle 212 Twin Huey były bowiem dostarczane Hiszpanom od 1974. Po modernizacji będą mogły pozostać w służbie niemal do 2030, co oznacza, że okres użytkowania wydłuży się do ponad pół wieku. Będą wtedy jeżeli nie najstarszymi, to na pewno jednymi z najstarszych wojskowych śmigłowców morskich świata.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.