Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Największa bomba za słaba

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 stycznia 2012

Pentagon zwrócił się do Kongresu o przeznaczenie kolejnych 82 mln USD na zmodyfikowanie największej amerykańskiej konwencjonalnej bomby - GBU-57, znanej też jako MOP.

Opracowana przez Boeinga 30000-funtowa (13,6-tonowa) bomba GBU-57 (MOP w służbie, 2011-11-16) była rozwijana do skutecznego niszczenia umocnień podziemnych bez użycia ładunków jądrowych. W praktyce miałaby zostać użyta przede wszystkim w ewentualnych atakach na instalacje atomowe Iranu i KRLD. Bomba taka przed wybuchem wbija się głęboko w ziemię, by efekt ataku był maksymalny, zbliżony do efektu wybuchu bomby atomowej o małej mocy. USAF otrzymały ok. 20 GBU-57, zwanych też MOP (Massive Ordnance Penetrator).

Program rozwoju GBU-57 kosztował dotąd ok. 330 mln USD. Ponieważ analitycy Pentagonu doszli do wniosku, że MOP w dotychczasowej postaci może nie wystarczyć, by zniszczyć kluczowe z podziemnych umocnień, które w ostatnich latach powstały w Iranie, powstała koncepcja zmodyfikowania bomby. Program miałby kosztować 82 mln USD. DoD zwrócił się w tej sprawie do Kongresu w styczniu br.

Według dostępnych danych, naprowadzana z wykorzystaniem GPS GBU-57 (zdjęcie: Boeing) może przebić się na głębokość nawet 60 m, a w przypadku natrafienia na skałę średniej gęstości - na blisko 40 m (silnie zbrojony beton - do 10 m). Dopiero na takiej głębokości eksploduje ładunek o masie 2700 kg. Bomba została przystosowana przez Northrop Grummana do przenoszenia przez bombowce stealth B-2. Kontrakt był wart 2,5 mln USD. Każdy B-2 może przenosić po dwie GBU-57. MOP testowano zrzucając z bombowców B-52 (zdjęcie: USAF).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra