Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

MOP w służbie

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 16 listopada 2011

Wczoraj rzecznik prasowy amerykańskich wojsk lotniczych ujawnił, że w sierpniu do arsenału USAF trafiły pierwsze z 8 zamówionych bomb MOP o masie 13,6 t.

Makieta superbomby. Według producenta, Boeinga, jest ona w stanie niszczyć najcięższe bunkry, będąc zdolnym do przebicia się przez 8-metrową warstwę najbardziej odpornego, zbrojonego betonu (60 m klasycznego betonu zbrojonego) lub 40 m skały

Rzecznik poinformował, że pierwsza dostawa Massive Ordnance Penetrator (MOP) GBU-57A/B odbyła się we wrześniu. Odmówił jednak podania jakichkolwiek szczegółów, w tym o liczbie dostarczonych bomb. Wiadomo jedynie, że pierwsza partia z produkcji niskoseryjnej, licząca 8 egz., wypełni operacyjne potrzeby USAF.

MOP powstały na bazie doświadczeń z Iraku i Afganistanu. Po zbadaniu skutków bombardowań, okazało się, że dotychczas wykorzystywane największe bomby przeciwko celom umocnionym - GBU-28, o masie 2,2 t - nie były zdolne zniszczyć wielu dobrze zabezpieczonych obiektów. W związku z tym w 2004 zlecono Boeingowi opracowanie zdecydowanie bardziej skutecznej bomby. Alternatywne rozwiązanie: produkcja miniaturowych głowic atomowych, nie została ostatecznie zaakceptowana.

Testowy zrzut demonstratora bomby z pokładu B-52H. Odbył się on w 2009 i zakończył sukcesem / Zdjęcia: DO USA

Poza egzemplarzami prototypowymi i testowymi (zobacz: Seryjne superbomby), Boeing produkuje 8 bomb seryjnych, które będą przenoszone w lukach B-2. Przedstawiciele amerykańskich wojsk lotniczych nie ujawnili planów, dotyczących całkowitej wielkości zamówienia na GBU-57.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra