Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czesi chcą Gripenów, ale...

Lotnictwo wojskowe, 02 lutego 2012

Na wczorajszym posiedzeniu czeski rząd zobowiązał resort obrony do rozpoczęcia negocjacji ze władzami Szwecji o przedłużeniu leasingu 14 myśliwców Gripen.

Jeden z czeskich Gripenów w specyficznym malowaniu / Zdjęcie: MO Czech

Czesi leasingują Gripeny - podobnie jak Węgrzy - na mocy umów, odpowiednio z 2004 i 2003. W związku z tym czeskie Saaby JAS-39C/D są wypożyczone do 2014, a po tym okresie przewidziane jest wydłużenie umowy dzierżawnej lub zakup samolotów.

Z tego względu Praga musi podjąć ostateczne decyzje w najbliższym czasie. 2 grudnia ubiegłego roku Narodowa Rada Bezpieczeństwa zdecydowała rekomendować resortowi obrony podjęcie negocjacji ze stroną szwedzką w sprawie wydłużenia okresu leasingu.

Wczoraj podobnie brzmiącą uchwałę przyjął rząd tyle, że nie określono jednoznacznie formy wydłużenia okresu użytkowania Gripenów, co - teoretycznie - może otworzyć drogę także do zakupu myśliwców. Zaznaczono jednak, że decydujące mają być kwestie finansowe.

W połowie bieżącego roku resort obrony przedstawi rządowi raport z rozmów, na podstawie którego podjęte zostaną ostateczne decyzje.

Przed podobnym wyborem stanęły nieco wcześniej Węgry. Władze w Budapeszcie zdecydowały się ostatecznie na przedłużenie wypożyczenia samolotów, jednak za mniejsze opłaty, niż w pierwszym okresie użytkowania (zobacz: Węgry przedłużyły leasing Gripenów).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.