Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Czesi chcą Gripenów, ale...

Lotnictwo wojskowe, 02 lutego 2012

Na wczorajszym posiedzeniu czeski rząd zobowiązał resort obrony do rozpoczęcia negocjacji ze władzami Szwecji o przedłużeniu leasingu 14 myśliwców Gripen.

Jeden z czeskich Gripenów w specyficznym malowaniu / Zdjęcie: MO Czech

Czesi leasingują Gripeny - podobnie jak Węgrzy - na mocy umów, odpowiednio z 2004 i 2003. W związku z tym czeskie Saaby JAS-39C/D są wypożyczone do 2014, a po tym okresie przewidziane jest wydłużenie umowy dzierżawnej lub zakup samolotów.

Z tego względu Praga musi podjąć ostateczne decyzje w najbliższym czasie. 2 grudnia ubiegłego roku Narodowa Rada Bezpieczeństwa zdecydowała rekomendować resortowi obrony podjęcie negocjacji ze stroną szwedzką w sprawie wydłużenia okresu leasingu.

Wczoraj podobnie brzmiącą uchwałę przyjął rząd tyle, że nie określono jednoznacznie formy wydłużenia okresu użytkowania Gripenów, co - teoretycznie - może otworzyć drogę także do zakupu myśliwców. Zaznaczono jednak, że decydujące mają być kwestie finansowe.

W połowie bieżącego roku resort obrony przedstawi rządowi raport z rozmów, na podstawie którego podjęte zostaną ostateczne decyzje.

Przed podobnym wyborem stanęły nieco wcześniej Węgry. Władze w Budapeszcie zdecydowały się ostatecznie na przedłużenie wypożyczenia samolotów, jednak za mniejsze opłaty, niż w pierwszym okresie użytkowania (zobacz: Węgry przedłużyły leasing Gripenów).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.