Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Drugi T-346A dla AMI

Lotnictwo wojskowe, 15 lutego 2012

Przedstawiciele Alenia Aermacchi poinformowali, że kilka dni temu włoskie wojska lotnicze (AMI), odebrały drugi z sześciu seryjnych samolotów szkolnych T-346A Master.

Drugi z Masterów, który trafił do Aeronautica Militare Italiana / Zdjęcie: Alenia Aermacchi

Włoskie wojska lotnicze zamówiły 6 szkolnych odrzutowców rodziny M-346 Master w 2009 oraz cały system szkoleniowy, za 220 mln Euro. Opcja umowy zakłada możliwość dokupienia kolejnych 9 samolotów. W grudniu 2010, w zakładach Alenia Aermacchi w Venegono odbyła się prezentacja dwóch pierwszych egz. seryjnych, które ostatecznie otrzymały oznaczenie T-346A. Zapowiadano wtedy, że oba trafią do odbiorcy wiosną 2011 (zobacz: Prezentacja M-346 dla Włoch).

Okazało się jednak, że program zanotował spore opóźnienie, głównie ze względu na przedłużające się testy zdawczo-odbiorcze. Stąd drugi ze szkolnych odrzutowców opuścił zakład w Venegono dopiero 6 lutego bieżącego roku i wylądował w bazie Pratica di Mare, na południe od Rzymu, gdzie stacjonuje eksperymentalne skrzydło lotnicze (RSV). Zadaniem jednostki jest przeprowadzenie serii testów, mających określić taktyczne zasady wykorzystania Masterów.

Z RSV para T-346A trafi do docelowej jednostki, 61. skrzydła lotniczego w Galatina-Lecce. Zostaną tam zainstalowane wszystkie urządzenia serwisowe, pomocnicze, a także pozostałe elementy systemu treningowego, łącznie z symulatorami.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.