Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Korea Płd przeciw Lockheed Martinowi

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 marca 2012

Koreańska agencja odpowiedzialna za zakupy uzbrojenia - DAPA zażądała od Lockheed Martina przeprosin za stwierdzenie, że już zdecydowała o wyborze jego F-35 w przetargu na myśliwce wielozadaniowe nowej generacji.

Informacja o jakoby dokonanym już przez Koreę Płd. wyborze amerykańskiego myśliwca stealth F-35 pojawiła się w kilku czasopismach. Autorzy artykułów powoływali się na wypowiedź wiceprezesa Lockheed Martina ds. programu F-35 Steve O'Briana z początku lutego. Według Dusty Ricketta z Daily News, miał on powiedzieć, że prezydent Korei Płd. Li Miung-bak zapewnił prezydenta USA Baracka Obamę w czasie spotkania w Waszyngtonie 13 października 2011, że wybór F-35 jest zapewniony. Seul miałby kupić 60 amerykańskich myśliwców nowej generacji za 8,29 bln wonów (7,3 mld USD). Tymczasem przetarg dopiero się rozpoczął...

Według Korea Times, koreańska agencja zajmująca się zakupami uzbrojenia - DAPA (Defense Acquisition Program Administration), która ostro walczy z korupcją (Korea walczy z korupcją, 2012-01-13), poszukuje nagrania wypowiedzi O'Briana z 1 lutego w bazie Eglin. 15 lutego DAPA wystosowała oficjalne pismo w tej sprawie do Lockheed Martina. Szefowie DAPA napisali w nim m.in., że agencja prowadzi transparentny przetarg na zakup myśliwca wielozadaniowego nowej generacji, w którym poza Lockheed Martinem uczestniczy Boeing (F-15SE) i EADS (Typhoon). Jeśli Lockheed Martin nie udowodni, że próbuje wygrać przetarg poprzez naciski polityczne, jego szanse znacząco spadną. Do tej pory Amerykanie nie odpowiedzieli.

Dusty Rickett twierdzi, że dysponował nagraniem briefingu O'Briana, ale już je skasował. Także przedstawiciele Lockheed Martina w Korei Płd. informowali, że spotkanie z dziennikarzami było nagrywane, ale później to stwierdzenie określili jako pomyłkę. Inny dziennikarz uczestniczący w briefingu, Del Lessard także napisał, że O'Brian zapewniał o pozytywnym dla F-35 wyborze Koreańczyków: inne państwa, w tym Japonia, Izrael, Korea Południowa i Singapur już zdecydowały lub zdecydują o zakupie F-35 w ramach programu FMS.

F-35 może mieć także inne problemy w koreańskim przetargu FX-III (Bez Rosjan w koreańskim przetargu, 2012-01-31). W oferowanej wersji nie spełnia bowiem dwóch z kluczowych wymagań (RFP z 30 stycznia): możliwości przenoszenia uzbrojenia na podwieszeniach zewnętrznych i prędkości maksymalnej większej niż Ma1,6 (1900 km/h). DAPA planuje testy oferowanych myśliwców z udziałem pilotów koreańskich na okres od czerwca do września, a ostateczny wybór na październik 2012.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.