Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Algieria niezadowolona z MiG-29?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 lutego 2008

Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji, Algieria chce oddać Rosji 15 samolotów MiG-29STM, dostarczonych w latach 2006-2007. Powodem ma być ich niska jakość.

W 2006, w czasie wizyty prezydenta Władimira Putina w Algierii, podpisano ogromny kontrakt zbrojeniowy o wartości 6,3 mld USD, dotyczący - w zamian za anulowanie długów - m.in. 30 Su-30MKA i 66 MiG-29STM. Stał się on przyczyną zintensyfikowania tempa zbrojeń sąsiadów (zobacz: Amerykanie oferują Marokańczykom 24 F-16C/D).

Dzisiejszy Kommiersant doniósł, że Algierczycy nie są zadowoleni z samolotów MiG-29STM. Kwestionują ich jakość, proponując wymianę 15 otrzymanych już myśliwców na nowsze, droższe wersje bardziej uniwersalnych MiG-29M/M2 lub MiG-35. Według doniesień gazety, umowa w tej sprawie została wstępnie uzgodniona w ubiegłym tygodniu przez Rosoboronoexport, Korporację MiG i dowództwo wojsk lotniczych Algierii. Podpisanie stosownych dokumentów może nastąpić w czasie najbliższego spotkania prezydentów obu krajów.

Kontrakt na dostawę partii 28 MiG-29SMT i 6 MiG-29UB za 1,286 mld USD został podpisany w marcu 2006. Dostawy rozpoczęły się w lutym 2007, a już w kwietniu je przerwano. Algieria zdążyła zapłacić jedynie zaliczkę w wysokości 250 mln USD. W sumie do 1 lutego Rosja otrzymała od Algierii za wszystkie dostawy uzbrojenia 1,83 mld USD. Kolejne płatności zależne są od rozwiązania problemu MiGów.

MiGi-35 są droższe od MiGów-29STM o ok. 5-10 mln USD. Nie wiadomo na razie, jak zostanie rozliczona wymiana samolotów. Być może zwrócone samoloty zostaną zmodernizowane i znowu przekazane Algierii, a kontrakt rozliczony dopiero po kolejnych dostawach.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.