Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ruszył zakup śmigłowców dla MON

Lotnictwo wojskowe, 29 marca 2012

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra obrony, Inspektorat Uzbrojenia MON (IU) uruchomił dzisiaj oficjalnie procedurę przetargową, związaną z zakupem 26 śmigłowców wielozadaniowych.

Jeden z potencjalnych kandydatów do wzięcia udziału w polskim przetargu - AgustaWestland AW149. Nowa włoska konstrukcja będzie, co jest niemal pewne, rywalizowała z Black Hawkiem. Pierwsze, niedawne starcie - w Turcji - wygrali jednak Amerykanie. Przetarg w Polsce będzie drugą, bezpośrednią rywalizacją obu konstrukcji / Zdjęcie: AgustaWestland

W komunikacie IU powtórzono ujawnione wcześniej informacje o woli zakupu 16 śmigłowców w wersji transportowej, 3 w odmianie poszukiwawczo-ratowniczej (SAR) dla Sił Powietrznych i tyluż dla lotnictwa Marynarki Wojennej RP oraz 4 w wersji zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Dodatkowo IU wymaga pakietu logistycznego i szkoleniowego (zobacz: MON chce kupić 26 śmigłowców).

Obecnie ujawniono także wymogi formacje i plan realizowania przetargu. Zakłada się m.in. przeprowadzenie w ostatnim etapie aukcji elektronicznej, chyba, że warunki formalne oraz założenia taktyczno-techniczne spełni tylko jeden oferent. W takiej sytuacji przewiduje się bezpośrednie negocjacje.

Wojsko żąda także, by zrealizować dostawy większości, bo aż 19 śmigłowców, do 30 listopada 2015 (dotyczy to 12 egz. transportowych, 2 ZOP, 2 SAR dla wojsk lotniczych i 3 SAR dla marynarki wojennej). W trakcie kolejnego roku dostawca powinien przekazać kolejne 4 egz. transportowe oraz po jednym ZOP i SAR (dla Sił Powietrznych). Do końca listopada 2017 IU wymaga dostawy ostatniej maszyny - w wersji ZOP.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.