Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wymagania na rosyjski bbsl

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 02 kwietnia 2012

Rosyjskie Ministerstwo obrony opracowało wymagania na bezzałogowiec bojowy. Ma go zaprojektować konsorcjum Tranzas i OKB Sokoł.

Projekt bojowego bsl firmowany nieoficjalnie przez OKB Sokoł

Do tej pory w FR kilka razy próbowano zbudować bojowe latające bezzałogowce (5 mld rubli zmarnowanych na bsl, 2010-04-07). Najbardziej znaną z tych prób podjęła RSK MiG, która na MAKS 2007 pokazała makietę bbsl Skat, który miał przenosić 2 tony uzbrojenia. Projekt ten nie uzyskał jednak poparcia resortu obrony i obecnie nie jest kontynuowany.

Niedawno dowódca rosyjskich WWS gen. Aleksandr Zielin poinformował, że bojowy bezzałogowiec wejdzie do służby przed 2020. Oznacza to, że program jego budowy jest ujęty w planie modernizacji sił zbrojnych FR na lata 2011-2020 (Budżet obronny FR, 2011-11-24). Nieoficjalnie wiadomo, że badania pierwszych prototypów miałyby rozpocząć się w 2016.

Dziś Izwiestia poinformowały, że MO FR opracowało wymagania techniczne na nowy bbsl i zleciło rozpoczęcie prac projektowych. Bezzałogowiec ma mieć modułową konstrukcję, umożliwiająca wykonywanie różnych zadań, zależnie od potrzeb. Jego systemy pokładowe, w tym sterowania i nawigacji, ma zaprojektować kompania Tranzas z St. Petersburga (współtwórca m.in. bsl z serii Dozor), a płatowiec i wyposażenie naziemne OKB Sokoł z Kazania (wcześniej podpisały one porozumienie o partnerstwie strategicznym). Prawdopodobnie będzie to kontynuacja prac zleconych obu przedsiębiorstwom - po przetargu wygranym z koncernem Wega, OAO Tupolew i RSK MiG - w październiku 2011. Wówczas resort obrony zamówił za ok. 3 mld rubli projekty wstępne bsl dwóch klas - rozpoznawczego i uderzeniowego. Jeden z nich - o roboczej nazwie Inochodiec, ma ważyć ok. tony, drugi - Altius, ok. 5 t. Ich testy w locie miałyby rozpocząć się w 2014-2015. Pracami projektowymi kieruje były główny konstruktor OKB im. Jakowlewa, Nikołaj Dołżenkow.

Dań-Baruk - bezzałogowiec rozpoznawczo-uderzeniowy o masie 500 kg  opracowany przez OKB Sokoł. Możliwości bojowe to jednak dopiero  propozycja dla potencjalnego odbiorcy. Masa uzbrojenia nie przekraczały 2  x 30 kg na pylonach pod skrzydłami

Według rosyjskich ekspertów, nowy rosyjski bezzałogowiec uderzeniowy będzie przypominać amerykańskie konstrukcje klasy Predator czy Reaper. Jego masa maksymalna ma sięgać 5 tys. kg. Bbsl miałby wykonywać przede wszystkim zadania rozpoznawcze, ale mieć możliwość atakowania wybranych celów.

Sprawa wyboru projektantów rosyjskich bbsl budzi w Rosji duże emocje. RSK MiG oficjalnie zaprotestowała przeciwko wyborowi petersbursko-kazańskiego konsorcjum, zwracając się z listem otwartym do prezydenta i premiera. Miesiąc temu portal BIZNES Online poinformował zaś, że w opracowaniu nowych konstrukcji pomogą Rosjanom Niemcy z niewymienionego z nazwy przedsiębiorstwa. W FR brakuje bowiem specjalistów potrafiących projektować nowoczesne bezzałogowce. Co więcej, według analityków, w WWS nie ma fachowców, którzy potrafiliby sformułować stawiane im wymagania. Stąd niespodziewane zakupy w Izraelu (WikiLeaks: zerwanie kontraktu za technologie, 2010-12-01).

Tak miał wyglądać Skat projektowany przez RSK MiG

OKB Sokoł znajduje się w fatalnej sytuacji finansowej. W 2009 przychody przedsiębiorstwa wyniosły 215,6 mln rubli, a w 2010 już tylko 140,8 mln rubli. O ile w 2009 przyniosło ono zysk netto na poziomie 6 mln rubli (w poprzednich latach wynik finansowy oscylował około zera), to rok później strata wyniosła 38,9 mln rubli - więcej niż wynosi kapitał zakładowy spółki (36,2 mln rubli). Miliard rubli na nowy projekt to w tej sytuacji ogromne wsparcie dla przedsiębiorstwa z Tatarstanu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.