Dzisiaj w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie zakończyła się konferencja naukowa Ratownictwo medyczne i udzielanie pomocy z powietrza w systemie bezpieczeństwa kraju.
Konferencja organizowana jest we współpracy z Wyższą Szkołą Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej, Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej w Warszawie i Państwową Wyższą Szkołą w Białej Podlaskiej. Jej celem jest prezentacja najnowszych technologii, procedur i doświadczeń w zakresie działań ratunkowych, przedstawienie doświadczeń służb cywilnych i mundurowych w procedurach ratowniczych służb bezpieczeństwa państwa oraz omówienie zagrożeń związanych ze zdarzeniami masowymi.
W pierwszym dniu konferencji omówiono m.in. doświadczenia, związane z wykonywaniem zadań ewakuacji chorych i rannych podczas pobytu żołnierzy Sił Zbrojnych RP na misjach w Afganistanie i Iraku. Co warte uwagi, w Dęblinie pojawili się także przedstawiciele dwóch przedsiębiorstw oferujących MON śmigłowce wielozadaniowe - PZL w Mielcu, spółki zależnej Sikorsky Aircraft i PZL Świdnik, stanowiących część koncernu AgustaWestland.
Prezentacja mieleckiej wytwórni, przedstawiona przez pilotów doświadczalnych Michaela R. Skaggsa i Leszka Pawułę, dotyczyła ratowniczych wersji śmigłowca Blackhawk. Natomiast Mieczysław Majewski, Prezes Zarządu PZL Świdnik, zaprezentował zgromadzonym możliwości operacyjne wiropłatów poszukiwawczo-ratowniczych i ratownictwa bojowego produkowanych przez spółkę-matkę: AW101, AW159 i AW149 oraz pionowzlotu AW609.
Po pierwszej części konferencji odbyły się pokaz dynamiczny ratownictwa bojowego z udziałem m.in. Wozu Ewakuacji Medycznej KTO Rosomak z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi i śmigłowca W-3AE Sokół z Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej ze składu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. W trakcie pokazu zaprezentowano hipotetyczną sytuację, jaka może zdarzyć się podczas misji stabilizacyjnej. Jeden z pojazdów konwoju wjechał na minę, skutkiem czego jego kierowca doznał rozległych obrażeń.
Po udzieleniu mu pierwszej pomocy przez zespół ratowników, konieczne okazało się ewakuowanie rannego na pokładzie śmigłowca. Do strefy lądowania wiropłata kierowca został przewieziony we wnętrzu WEM Rosomak. Następnie ratownicy przenieśli go na noszach na pokład śmigłowca ratowniczego W-3AE, który przetransportował rannego żołnierza do szpitala.
Później odbył się panel prezentacji poświęcony szkoleniu pilotów i personelu medycznego w zakresie procedur medycznych i ewakuacji. Dzisiaj natomiast przedstawiono kwestie, dotyczące perspektyw zastosowania procedury ewakuacji w dziedzinach służb bezpieczeństwa państwa, z uwzględnieniem zdarzeń masowych. Zostały zaprezentowane nowoczesne technologie medyczne w medycynie ratunkowej. Odbyły się również warsztaty dla ratowników medycznych.