Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ratownictwo medyczne w Dęblinie

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 18 kwietnia 2012

Dzisiaj w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie zakończyła się konferencja naukowa Ratownictwo medyczne i udzielanie pomocy z powietrza w systemie bezpieczeństwa kraju.

Ratownicy udzielają pierwszej pomocy rannemu kierowcy. Działania osłania WEM Rosomak

Konferencja organizowana jest we współpracy z Wyższą Szkołą Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej, Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej w Warszawie i Państwową Wyższą Szkołą w Białej Podlaskiej. Jej celem jest prezentacja najnowszych technologii, procedur i doświadczeń w zakresie działań ratunkowych, przedstawienie doświadczeń służb cywilnych i mundurowych w procedurach ratowniczych służb bezpieczeństwa państwa oraz omówienie zagrożeń związanych ze zdarzeniami masowymi.

W pierwszym dniu konferencji omówiono m.in. doświadczenia, związane z wykonywaniem zadań ewakuacji chorych i rannych podczas pobytu żołnierzy Sił Zbrojnych RP na misjach w Afganistanie i Iraku. Co warte uwagi, w Dęblinie pojawili się także przedstawiciele dwóch przedsiębiorstw oferujących MON śmigłowce wielozadaniowe - PZL w Mielcu, spółki zależnej Sikorsky Aircraft i PZL Świdnik, stanowiących część koncernu AgustaWestland.

Załadunek rannego na noszach na pokład śmigłowca ratowniczego W-3AE

Prezentacja mieleckiej wytwórni, przedstawiona przez pilotów doświadczalnych Michaela R. Skaggsa i Leszka Pawułę, dotyczyła ratowniczych wersji śmigłowca Blackhawk. Natomiast Mieczysław Majewski, Prezes Zarządu PZL Świdnik, zaprezentował zgromadzonym możliwości operacyjne wiropłatów poszukiwawczo-ratowniczych i ratownictwa bojowego produkowanych przez spółkę-matkę: AW101, AW159 i AW149 oraz pionowzlotu AW609.

Po pierwszej części konferencji odbyły się pokaz dynamiczny ratownictwa bojowego z udziałem m.in. Wozu Ewakuacji Medycznej KTO Rosomak z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi i śmigłowca W-3AE Sokół z Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej ze składu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. W trakcie pokazu zaprezentowano hipotetyczną sytuację, jaka może zdarzyć się podczas misji stabilizacyjnej. Jeden z pojazdów konwoju wjechał na minę, skutkiem czego jego kierowca doznał rozległych obrażeń.

Po udzieleniu mu pierwszej pomocy przez zespół ratowników, konieczne okazało się ewakuowanie rannego na pokładzie śmigłowca. Do strefy lądowania wiropłata kierowca został przewieziony we wnętrzu WEM Rosomak. Następnie ratownicy przenieśli go na noszach na pokład śmigłowca ratowniczego W-3AE, który przetransportował rannego żołnierza do szpitala.

Na wystawie statycznej pokazano m.in. samolotu CASA C-295 MEDEVAC z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego (na zdjęciu) i śmigłowiec S-70i Blackhawk z pakietem wyposażenia medycznego / Zdjęcia: Bartosz Głowacki

Później odbył się panel prezentacji poświęcony szkoleniu pilotów i personelu medycznego w zakresie procedur medycznych i ewakuacji. Dzisiaj natomiast przedstawiono kwestie, dotyczące perspektyw zastosowania procedury ewakuacji w dziedzinach służb bezpieczeństwa państwa, z uwzględnieniem zdarzeń masowych. Zostały zaprezentowane nowoczesne technologie medyczne w medycynie ratunkowej. Odbyły się również warsztaty dla ratowników medycznych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.