Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Morski Griffin

Marynarka wojenna, 19 kwietnia 2012

Przedstawiciele Raytheona poinformowali dzisiaj o przeprowadzeniu udanej próby wystrzelenia pocisku rakietowego powietrze-ziemia z wyrzutni morskiej systemu RAM.

Wyrzutnia systemu RIM-116 RAM w czasie odpalenia klasycznego pocisku przeciwlotniczego/przeciwrakietowego krótkiego zasięgu / Zdjęcie: US Navy

Próba odbyła się w ostatnim kwartale ubiegłego roku z naziemnej wyrzutni do nieruchomego celu, oddalonego o ok. 3 km. Pocisk trafił w niego, kierując się na promień laserowego wskaźnika celu. W ten sposób, według przedstawicieli producenta, dowiedziono, że pocisk, stworzony dla statków latających - w tym bsl - jako tańsza alternatywa i dopełnienie ppk Hellfire, może zostać wykorzystany także przez US Navy.

Na pokładach okrętów wojennych AGM-175 Griffin może być teoretycznie użyty do niszczenia małych łodzi, np. piratów czy zamachowców, względnie do unieszkodliwiania innych zagrożeń, pojawiających się na asymetrycznym polu walki. Przyszłe losy morskiej odmiany Griffina nie zostały jednak przesądzone.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.