Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bojownicy PPK zestrzelili turecki bsl

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 29 kwietnia 2012

Bojownikom Partii Pracujących Kurdystanu udało się zestrzelić turecki bezzałogowiec. Bsl Bayraktar-B spadł prawdopodobnie na terenie Iraku.

Agencja Firat ANF poinformowała, że bojownikom Partii Pracujących Kurdystanu (PPK) udało się zestrzelić turecki bezzałogowiec, który śledził ich poczynania. Do wydarzenia miało dojść w kwietniu na terenie irackiego Kurdystanu. Niektóre źródła podają, że było to na obszarze Ertuş w regionie Zap.

Kurdowie zaprezentowali szczątki rozbitego bsl, którego typu nie podano. Nie podali też daty zestrzelenia. Na podstawie zdjęć można określić, że zestrzelonym bezzałogowcem jest Bayraktar-B (na zdjęciu) - mini-bsl z napędem elektrycznym, o rozpiętości 1,9 m, produkowany przez od 2006 przez Baykar Makine. Do końca 2011 ok. 200 bezzałogowców tego typu wylatało już ponad 30 tys. godzin w 50 tys. lotów.

Na pograniczu turecko-irackim toczą się od wielu lat krwawe walki między armią turecką a Kurdami (Niespokojny Kurdystan, 2011-08-17), którzy są określani jako terroryści. Większość z nich walczy w oddziałach podległych powstałej w 1984 PPK. Ocenia się, że konflikt pochłonął dotąd ponad 40 tys. ofiar.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.