Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.


Warning: DOMDocument::loadHTML() [domdocument.loadhtml]: Unexpected end tag : u in Entity, line: 1 in /library/Site/String.php on line 146

Wycofanie argentyńskich AMX-13

Wojska lądowe, 15 maja 2012

Argentyńskie wojska lądowe wycofują wykorzystywane od ponad 40 lat lekkie czołgi AMX-13. W służbie pozostało ich jedynie 26 egz.

Jeden z argentyńskich AMX-13. Wozy tego typu zostały opracowane we Francji zaraz po zakończeniu II wojny światowej, na zapotrzebowanie wojsk powietrzno-desantowych. Pierwsze trafiły do Argentyny w 1969 / Zdjęcie: Santiago Rivas

Argentyna kupiła 60 czołgów tego typu, z których część została zmontowana w kraju odbiorcy. Do niedawna w służbie pozostawało 26 ostatnich wozów tego typu. Tworzyły one dwie kompanie, przydzielone do dwóch pułków, Regimiento de Caballería Ligero 5 i 15, które stacjonują odpowiednio w Salta i Campo de los Andes.

Muzealne AMX-13 miały - przynajmniej częściowo - pozostać w służbie przez długie lata. W 2003 zainicjowano bowiem program budowy czołgów Patagon, łączących w sobie
wieże czołgów francuskich i podwozia szwajcarskich Kurassierów SK-105. Z przedsięwzięcia zrezygnowano jednak, po zakupie przez Chile względnie nowoczesnych Leopardów 2A4, które wyznaczyły zupełnie nowe standardy dla jednostek pancernych państw Ameryki Południowej, inicjując lokalny wyścig zbrojeń w tym zakresie (zobacz: Program argentyńskiego czołgu Patagon wstrzymany).

Obecnie wojska lądowe Argentyny realizują program modernizacji czołgów TAM, a także rozpatrują możliwość zakupu używanych Leopardów 2A4. Jest ona jednak mało prawdopodobna z powodu ograniczeń budżetowych.

Na podstawie informacji Santiago Rivasa


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.