Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Seria ataków bsl USA w Pakistanie

Strategia i polityka, 05 czerwca 2012

Mimo protestów władz i społeczeństwa, USA kontynuują ataki bezzałogowców na cele w Pakistanie. W ostatnich dniach polowały na uznawanego za przywódcę al Kaidy, Abu Yahya al Libi'ego, zabijając co najmniej 24 osoby.

Amerykańskie bezzałogowce od lat atakują cele w Pakistanie i innych państwach uznawanych za miejsca pobytu bojowników tzw. al Kaidy. Natężenie tych ataków było szczególnie duże w Północnym Waziristanie (północno-wschodni Pakistan) między 2 a 4 czerwca. Według amerykańskich mediów, celem polowania był Abu Yahya al Libi, uznawany przez USA za drugiego w hierarchii międzynarodowej organizacji terrorystycznej, po Aymanie al Zawahirim. Źródła w Pakistanie podają, że został on ciężko ranny lub zabity w ataku bezzałogowca rankiem 4 czerwca w Hesokhel, na wschód od Miranshah, stolicy Północnego Waziristanu.

Według danych władz Pakistanu, w ciągu trzech dni Amerykanie posługując się bezzałogowcami bojowymi zabili 24-30 osób, a kilkadziesiąt innych ranili. Tylko w porannym ataku z 4 czerwca z użyciem dwóch pocisków kierowanych miało zginąć 15 ludzi. Pierwszy pocisk zabił 3, a drugi 12 z nich.

Trwające od lat ataki spotykają się z coraz ostrzejszymi protestami Pakistańczyków (Amerykanie zabili 26 pakistańskich żołnierzy, 2011-11-26), ale nie ma to większego wpływu na intensywność amerykańskich działań. Predatory i Reapery uzbrojone w pociski do zwalczania celów naziemnych operują z sąsiedniego, okupowanego Afganistanu. Listę osób, które mają zabić zatwierdza sam prezydent Barack Obama. Ten proceder budzi wątpliwości prawne także w USA, tym bardziej, że lista celów obejmuje również obywateli amerykańskich.

Amerykanie już raz donosili o zabiciu Abu Yahya al Libi'ego. Było to w grudniu 2009. Domniemany przywódca al Kaidy miał zginąć w Północnym Waziristanie, skąd kierował działaniami zbrojnymi organizacji i koordynował współpracę międzynarodową. USA wyznaczyły za jego głowę milion dolarów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra