Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eurosatory: MSBS-5,56 w Paryżu

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 11 czerwca 2012

Na stoisku Grupy Bumar w Paryżu pokazano makiety MSBS-5,56. W tym samym czasie w kraju kończą się badania modelów karabinków w układzie klasycznym.

Na stoisku Grupy Bumar szczególnie wyeksponowano makiety karabinków Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kal. 5,56 mm w układzie klasycznym (na pierwszym planie) i bezkolbowym. Jest to pierwsza rodzima konstrukcja, w której projekt zaangażowani byli specjaliści od wzornictwa przemysłowego

Rozpoczęła się międzynarodowa kampania promocyjna nowego polskiego Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56). Karabinki w układzie klasycznym i bezkolbowym, na razie w postaci makiet, zostały zaprezentowane na największych europejskich targach wojskowych Eurosatory. Jednocześnie informacje o broni trafiły do najnowszych, anglojęzycznych folderów Fabryki Broni. Zapowiedziano w nim oficjalnie rozpoczęcie prac również nad MSBS-7,62, czyli rodziną karabinów automatycznych do amunicji 7,62 mm x 51 NATO.

MSBS-7,62 może w przyszłości pełnić rolę samopowtarzalnej broni wyborowej na poziomie drużyny piechoty. Po wycofaniu wszystkich zużytych karabinów SWD do rosyjskiego naboju 7,62 mm x 54R z pododdziałów zmechanizowanych, brakuje na tym szczeblu precyzyjnego uzbrojenia pozwalającego na rażenie celów na dystansach większych, niż zasięg ognia z amunicji pośredniej kal. 5,56 mm. Także snajperzy z batalionowych grup, uzbrojeni obecnie w powtarzalne karabiny wyborowe chcieliby wprowadzić do uzbrojenia samopowtarzalną broń wyborową kal. 7,62 mm.

Bumar Żołnierz zdecydował się na przedstawienie efektów prac nad MSBS-5,56 na największych targach wojskowych w Europie. Ujawniono też, po zastrzeżeniu wzoru przemysłowego, makietę nowego 40-mm granatnika. Podwieszony pod MSBS-5,56 ma stanowić podstawowe uzbrojenie indywidualne polskiego żołnierza przyszłości

Warto zauważyć, że wraz z karabinkami po raz pierwszy oficjalnie zademonstrowano za granicą, także w postaci makiety, jednostrzałowy granatnik modułowy do amunicji 40 mm x 46SR NATO (Nowy polski granatnik, 2010-11-23). Konstrukcja tworzona jest od 2 lat i powstaje w ramach współpracy Fabryki Broni z Wojskową Akademią Techniczną. Zgodnie z nieujawnionymi jeszcze założeniami taktyczno-technicznym indywidualnego systemu walki Tytan, 5,56/40-mm karabinek-granatnik ma być podstawowym uzbrojeniem indywidualnym polskiego żołnierza przyszłości.

Nowa konstrukcja dedykowana jest do MSBS-5,56, ale może także w przyszłości zastąpić dotychczas używane w WP granatniki: podwieszany wz. 1974 Pallad i samodzielny wz. 1983 Pallad-D do naboju 40 mm x 47SR (używanego tylko w Polsce), jak też podwieszany GPBO-40 i samodzielny GSBO-40 strzelające amunicją 40 mm x 46SR standardu NATO. Warto przypomnieć, że 180 GPBO-40 i 40 GSBO-40 zostało zamówionych w 2010, a dalsze 270 podwieszanych i 120 samodzielnych granatników systemu SBAO-40 ma trafić w ręce żołnierzy w latach 2011-2012.

W pierwszej kolejności Fabryka Broni skupiła się na dopracowaniu i przetestowaniu wersji klasycznej MSBS-5,56, ale nie znaczy to, że producent zamierza zaniedbać odmianę bezkolbową. Ta ostatnia ma być w przyszłości, w odmianie subkarabinka, małogabarytową bronią do ochrony osobistej załóg pojazdów i służb / Zdjęcia: Paweł K. Malicki

Łucznik, wzorem innych międzynarodowych producentów broni strzeleckiej, zdecydował się na pokazanie makiet, gdy w radomskich zakładach kończą się badania pierwszych dwóch modeli MSBS-5,56. Są to, znacznie zmodyfikowane względem pierwszych czterech strzelających demonstratorów technologii (MSBS-5,56 już strzela, 2009-12-16, MSBS-5,56 w akcji, 2010-04-25), karabinki standardowe w układzie klasycznym, ze składaną kolbą o regulowanym położeniu stopki. Po zakończeniu badań ma rozpocząć się kompletowanie karabinków serii prototypowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.