Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wyniki testów Mini MineWolfa

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 27 lutego 2008

Sukcesem zakończyły się wszechstronne próby poligonowe szwajcarskiego, zdalnie sterowanego systemu przeciwminowego Mini MineWolf, przeprowadzone w Niemczech.

Szwajcarski pojazd w czasie prób na niemieckim poligonie. Mini MineWolf to mniejsza, bezzałogowa wersja pojazdu MineWolf, który jest w stanie oczyścić do 30 tys. m² terenu i jest powszechnie wykorzystywany w akcjach przeciwminowych w rożnych regionach świata / Zdjęcie: MineWolf Systems AG

Testy przeprowadziło techniczne centrum broni i amunicji Bundeswehry w Meppen. Celem badań było określenie skuteczności szwajcarskiego, bezzałogowego trału Mini MineWolf. Według opublikowanego sprawozdania, system zlikwidował prawie 100% ładunków imitujących miny przeciwpiechotne i wszystkie miny przeciwczołgowe, reprezentowane przez 7 typów tej broni, od sowieckich TM-57 i odmiany TM-62, przez jugosłowiańskie TMA-3, czechosłowackie PT-Mi-BA III, po niemieckie DM-11 i DM-21.

Ładunki były umieszczane na różnych głębokościach i w różnych rodzajach gleby (piasek, żwir, ubita ziemia, etc). Miny przeciwpiechotne były imitowane przez urządzenia WORM, produkcji Canadian Centre for Mine Action Technologies (CCMAT), które pozwalają - dzięki bezprzewodowemu przekazywaniu danych z czujników - na obserwowanie szkód, jakie wywołuje u min trał.

Pojazd o masie 8,1 t wytrzymał wybuch min przeciwczołgowych (na zdjęciu wybuch spowodowany przez bardzo silną, niemiecka DM21), odnosząc stosunkowo niewielkie uszkodzenia, które można zreperować w warunkach polowych / Zdjęcie: MineWolf Systems AG

Badano również uszkodzenia, jaki Mini MineWolf ponosił od wybuchów min przeciwczołgowych. Okazało się, że nie dotyczyły one żywotnych podsystemów pojazdu, a konieczna naprawę można było przeprowadzić w warunkach polowych. Nawet po wybuchu ładunku o mocy odpowiadającej 13,5 kg TNT.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.