Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zamówienie brytyjskich reaktorów

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 czerwca 2012

Brytyjskie ministerstwo obrony podpisało z Rolls-Roycem kontrakt na dostawy dwóch reaktorów atomowych dla OP oraz o modernizacji zakładu produkcyjnego, o łącznej wartości 1,1 mld GBP.

HMS Victorious, jeden z czterech strategicznych okrętów podwodnych typu Vanguard, które zapewniają Londynowi możliwość przeprowadzenia odwetowych ataków nuklearnych / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Umowa dotyczy budowy jednego reaktora dla 7. wielozadaniowego okrętu podwodnego typu Astute (wszystkie brytyjskie OP mają napęd atomowy), a także drugiej siłowni dla nieokreślonego jeszcze następcy strategicznych OP typu Vanguard, za ok. 600 mln GBP. Za dodatkowe 500 mln w ciągu najbliższych 11 lat zakład produkcyjny ma przejść głęboką modernizację, umożliwiającą budowanie reaktorów nowej generacji przez najbliższe półwiecze.

Londyn dysponuje ok. 160-170 sprawnymi głowicami atomowymi do pocisków Trident II, z ok. 200 zamówionych w USA po zakończeniu Zimnej Wojny. Pociski i głowice, w wyniku zaplanowanej modernizacji, pozostaną w służbie przynajmniej do 2042. Do ich przenoszenia wykorzystuje się 4 strategiczne okręty, zdolne - w teorii - do jednoczesnego odpalenia aż 768 głowic.

Do niedawna ministerstwo obrony zdecydowanie broniło planów zastąpienia Vanguardów w stosunku 1:1 przez nowe konstrukcje, uznając przy tym, że okręty podwodne uzbrojone w pociski balistyczne są kluczowym gwarantem bezpieczeństwa królestwa. Kryzys spowodował jednak, że Londyn rozpatruje obecnie możliwość zmniejszenia liczby jednostek, prawdopodobnie do 3 (zobacz: Mniej brytyjskich, atomowych OP?). Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta dopiero w 2016. Obecnie wykorzystywane okręty będą bowiem służyły do końca lat 2020.

Londyn nadal stoi na stanowisku, że musi mieć możliwość przeprowadzenia odwetowego uderzenia atomowego na stolice światowych mocarstw (łącznie z zimnowojennym standardem uderzenia na Moskwę). Rośnie jednak opozycja wobec takiego założenia. Ostatnio sprzeciw wobec kosztownej budowy strategicznych OP wyrazili Liberalni Demokracji, współtworzący wraz z Partią Konserwatywną obecny rząd Wielkiej Brytanii.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra