Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Norweski kontrakt na CV90

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 24 czerwca 2012

Norweska organizacja logistyki obronnej podpisała z BAE Systems Hägglunds umowę o modernizacji posiadanych i zakupieniu dodatkowych bwp CV90, za równowartość 1 mld USD.

Jeden z CV90 Batalionu Telemark, w czasie tegorocznego pokazu / Zdjęcie: MO Norwegii

Modernizacja CV90 polega na poprawie właściwości bojowych wozów w kilku obszarach. Pojazdy mają otrzymać m.in. wzmocniony pancerz, pod kątem przetrwania wybuchów min i nowe gumowe nakładki na gąsienice. Największe zmiany dotyczą jednak zainstalowanie nowego systemu wspomagania dowodzenia, wpiętego w sieciocentryczny system zarządzania walką, co wiąże się także z wykorzystaniem bsl i bezzałogowych, rozpoznawczych platform lądowych. Koszt całego programu obliczono na 10 mld NOK, czyli równowartość ok. 1,6 mld USD (zobacz: Modernizacja i zakup CV90).

Obecnie norweskie wojska lądowe posiadają 103 CV9030N. Kontrakt przewiduje zakup kolejnych 43 nowych pojazdów. Po wypełnieniu warunków umowy, w 2018 użytkownik będzie dysponował 74 wozami standardowymi, 15 dowodzenia, 16 zabezpieczenia inżynieryjnego, 16 pojazdami wielozadaniowymi, 21 rozpoznania i 4 szkolnymi.

Zawarta 21 czerwca umowa ma wartość 6 mld NOK (ok. 1 mld USD) i nie obejmuje zsmu, bezzałogowców, systemów łączności, pakietu części zamiennych i pakietu szkoleniowego. Zostaną one zakupione na mocy odrębnych porozumień.

Porozumienie ze szwedzkim dostawcą zakłada 100-procentowy offset i maksymalne wykorzystanie rodzimych przedsiębiorstw - w tym Kongsberg Defence & Aerospace, Thales Norway i Vinghøg - jako poddostawców.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra