Kitty Hawk dla Indii z pakiecie z F/A-18). Przedstawiciele indyjskiego ministerstwa obrony poinformowali, że ich kraj nie jest zainteresowany tak dużym okrętem." />

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie nie chcą Kitty Hawka

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 lutego 2008

Indie nie otrzymały od Roberta Gatesa formalnej oferty przekazania lotniskowca Kitty Hawk (Kitty Hawk dla Indii z pakiecie z F/A-18). Przedstawiciele indyjskiego ministerstwa obrony poinformowali, że ich kraj nie jest zainteresowany tak dużym okrętem.

Minister obrony Indii, Arackaparambil Kurian Antony, po spotkaniu z szefem DoD USA, Robertem Gatesem powiedział, że amerykańskie przedsiębiorstwa będą traktowane równorzędnie z innymi potencjalnymi dostawcami uzbrojenia. Gatesowi nie udało się uzyskać zgody na wykorzystanie indyjskich instalacji, w tym przede wszystkim lotnisk i portów, do wspierania amerykańskich operacji antyterrorystycznych i akcji pomocy humanitarnej. Rozmowy na ten temat mają być kontynuowane.

Gates i Antony rozmawiali także o kompatybilności wojskowych systemów łączności i gwarancjach nie odsprzedawania krajom trzecim, w szczególności objętych sankcjami międzynarodowymi, amerykańskiego uzbrojenia kupowanego przez Indie. Innym tematem była obrona przeciwrakietowa. Strony mają przeanalizować możliwości współpracy w tej dziedzinie. Do tej pory Indie samodzielnie rozwijały systemy obrony powietrznej, korzystając z technologii rosyjskich.

W związku z odstąpieniem od koncepcji przejęcia amerykańskiego lotniskowca, wróciły spekulacje na temat dokończenia remontu rosyjskiego Admirała Gorszkowa. Był on przedmiotem inspekcji przedstawicieli indyjskiego ministerstwa obrony. Nieoficjalnie pojawiły się informacje, że Indie zgodziły się sfinansować dokończenie remontu. Zapłacą jednak ok. 0,5 mld USD mniej niż żądali dotąd Rosjanie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.