Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kitty Hawk dla Indii z pakiecie z F/A-18

26 lutego 2008

Amerykańskie źródła potwierdzają możliwość nieodpłatnego przekazania Indiom wycofywanego z linii lotniskowca Kitty Hawk. Warunkiem ma być m.in. zakup przez Delhi 65 samolotów F/A-18E/F.

Pismo prezydenta George W. Busha z taką ofertą ma przywieźć Robert Gates, szef Departamentu Obrony, który ma przybyć do Delhi jeszcze w lutym (jeśli nie przeszkodzi w tym złamana niedawno ręka). Informuje o tym konserwatywny dziennik Weekly Standard. Amerykanie chcą wykorzystać kłopoty z remontem i modernizacją lotniskowca Admirał Gorszkow oferowanego przez Rosję wraz z samolotami MiG-29K (Admirał Gorszkow w WMF?).

Wcześniej podobne nieoficjalne informacje pojawiały się w prasie indyjskiej. Według lutowego miesięcznika Force India wydanego na DefExpo, indyjska marynarka rozważa ofertę leasingu przez 10 lat lotniskowca USS Kitty Hawk (CV-63), który pod koniec obecnego roku ma zostać wycofany z US Navy. W pakiecie Indie miałyby kupić 40 F/A-18E/F, 4 samolotów wre EA-18G, 6 samolotów rozpoznania i dowodzenia E-2D i 12 treningowych T-45C (w sumie 62 samoloty, Kitty Hawk może zabierać na pokład 85 statków powietrznych). Remont i ograniczona modernizacja lotniskowca (SLEP, service life extension programme), który miałby zostać wzmocniony nowymi systemami rakietowymi (2 wyrzutnie RIM-162 i 4 RIM-116) oraz artyleryjskimi (Phalanx), miałyby kosztować ok. 150 mln USD. Równolegle Amerykanie oferują wsparcie technologiczne w budowie nowego indyjskiego lotniskowca INS Viraat.

Boeing oferuje znaczny zakres offsetu związanego ze sprzedażą F/A-18E/F. W ten sposób rozszerzyłby zobowiązania związane ze sprzedażą 8 samolotów ZOP P-8i za ok. 2 mld USD (Indie kupią 8 Boeingów P-8i). Indyjski koncern HAL uzyskał już ponoć zamówienia warte miliard dolarów. Boeing uczestniczy w ogromnym przetargu na 126 samolotów wielozadaniowych wartych kilkanaście miliardów dolarów. Jeśli marynarka indyjska zdecydowałaby się na zakup F/A-18E/F, wojska lotnicze mogłyby także wybrać ten samolot.

Gra idzie nie tylko o nowe zamówienia, ale i o wypchnięcie z indyjskiego rynku Rosji. Już wcześniej Indie zrezygnowały z odebrania rosyjskich samolotów ZOP Ił-38SD, które nie spełniły ich wymagań (Indie rezygnują z Ił-38SD). Rezygnacja z Admirała Gorszkowa pociągnęłaby zapewne wycofanie się - pod dowolnym pretekstem - z zakupu MiGów-29K. To postawiłoby w bardzo trudnej sytuacji Korporację MiG, jej wyeliminowanie z indyjskiego przetargu, a w skrajnym przypadku nawet wypadnięcie z grona producentów myśliwców.

Ważnym uczestnikiem rozgrywki o indyjskie zamówienia (do 2022 nawet 80 mld USD) może stać się Polska, która oferuje wiele wyrobów i technologii konkurencyjnych w stosunku do rosyjskich, przydatnych w modernizacji używanego dotąd sprzętu (Walka o Bumar). Innym preferowanym przez Indie partnerem w tym zakresie jest Izrael.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.