Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Włoskie fregaty dla Filipin?

Marynarka wojenna, 10 sierpnia 2012

Filipiny rozpoczęły negocjacje w sprawie ewentualnego zakupu 2 fregat typu Maestrale. Szacowana wartość kontraktu może wynieść 280 mln USD.

W wyposażeniu włoskiej marynarki wojennej znajduje się 8 fregat typu Maestrale. Na zdjęciu ITS Maestrale (F570) / Zdjęcie: US Navy

Informację taką podał Sekretarz Obrony Filipin, Voltaire Gazmin. Planowane do zakupu okręty nie są nowe, a wywodzą się z grupy jednostek, znajdujących się obecnie w wyposażeniu włoskiej marynarki wojennej. Jeżeli stronom uda się osiągnąć porozumienie, okręty mają najpierw zostać poddane remontowi i modernizacji, a dopiero potem oddane w użytek filipińskim siłom zbrojnym. Słowa sekretarza Gazmina stanowią potwierdzenie doniesień medialnych sprzed dwóch miesięcy, które mówiły o planach wyprzedaży sporej części włoskiego uzbrojenia wojskowego (Włoska wyprzedaż, 2012-06-11). Powodem są problemy finansowe ministerstwa obrony i wynikające z tego faktu zmniejszenie wydatków wojskowych.

Filipiny z kolei od kilku lat rozbudowują potencjał operacyjnych swoich sił zbrojnych. Specjalny nacisk kładziony jest na rozwój komponentów morskiego i lotniczego (Filipiny rezygnują z używanych F-16, 2012-03-13; Sokoły w filipińskiej służbie, 2012-03-12). Zwłaszcza w przypadku tego drugiego, niezbędna jest jego modernizacja i unowocześnienie (Fatalny stan filipińskiego lotnictwa, 2011-09-11).

Rozwój filipińskich sił zbrojnych związany jest z zaostrzającą się sytuacją na obszarze Morza Południowochińskiego. Powodem jest walka o kontrolę nad wodami wokół dwóch archipelagów wysp: Spratly i Paracelskich. Obszary te są potencjalnie bogate w cenne surowce energetyczne, takie jak ropa naftowa i gaz ziemny. Ze względu na dominującą pozycję ChRL, pozostałe państwa biorące udział w rywalizacji, starają się nawiązywać współpracę polityczno-wojskową z podmiotami zewnętrznymi. Najlepszym przykładem takich działań są właśnie Filipiny (Więcej Amerykanów na Filipinach, 2012-01-30; USA dozbroją Guam?, 2012-08-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.