Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Raptor zrzucił pierwszą GBU-39 SDB

Lotnictwo wojskowe, 20 sierpnia 2012

Wojska lotnicze USA poinformowały o pierwszym w historii wykorzystaniu 110-kilogramowych bomb GBU-39 SDB (Small Diameter Bomb) przez myśliwiec wielozadaniowy F-22 Raptor w czasie ćwiczeń Combat Hammer.

Do 2017 wszystkie 184 F-22 znajdujące się w wyposażeniu wojsk lotniczych USA mają zostać zmodernizowane w ramach programu wartego 11 mld USD, między innymi poprzez zaimplementowanie oprogramowania Block 3.2A i 3.2B (obecnie trwa program unowocześniania oprogramowania do standardu Block 3.1 - program obejmie wszystkie F-22 od 03-4045 do 10-4195) / Zdjęcia: USAF

Tegorocznej edycji ćwiczeń przewodziły myśliwce z 302nd Fighter Squadron, wchodzącej w skład 477th Fighter Group i stacjonującej w Elmendorf Air Force Base na Alasce. Eskadra była wspierana przez samoloty z 525th Fighter Squadron, a także rozlokowane na Hawajach 199th i 19th Fighter Squadron. Według przedstawicieli amerykańskich wojsk lotniczych, stacjonujące na Alasce Raptory jako pierwsze F-22 w historii wykorzystały bomby GBU-39 SDB w warunkach symulowanego pola walki. Wcześniej były one wykorzystywane jedynie przy okazji prac rozwojowych i testów sprawdzających samoloty, zanim jeszcze trafiały one do odpowiednich eskadr i były włączane do służby.

Wchodzące w skład 477th Fighter Group Raptory jako jedne z pierwszych zostały wyposażone w oprogramowanie awioniki wersji 3.1, które pozwala na atakowanie celów lądowych. Wcześniejsze oprogramowanie (3.0) nie zapewniało takiej możliwości, a jego wdrażanie, datowane od początku pierwszej dekady XXI w., służyło przede wszystkim do uzyskiwania przez myśliwce zdolności operacyjnej.

Dopiero w 2009 rozpoczęto prace nad wersją 3.1, która obejmuje zdolność do generowania obrazu wysokiej rozdzielczości powierzchni ziemi, z pokładowej stacji radiolokacyjnej z anteną ze skanowaniem fazowym, dodatkowe możliwości prowadzenia walki radioelektronicznej oraz wykorzystanie poszerzonej palety uzbrojenia (Modernizacja awioniki F-22A, 2012-03-27). Dzięki temu rozwiązaniu, Raptor może zabierać w misję o 8 110-kilogramowych bomb GBU-39 SDB, wyposażonych w system INS/GPS i przeznaczonych do niszczenia celów stacjonarnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.