Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejny incydent na Półwyspie Synaj

Strategia i polityka, 15 października 2012

Operujący na terenie Półwyspu Synaj ekstremiści mieli, według przekazów, zatrzymać a potem skraść jeden z pojazdów należących do egipskich sił bezpieczeństwa stacjonujących w regionie.

Na zdjęciu kolumna egipskich transporterów opancerzonych Fahd 4x4 przed wejściem na teren Półwyspu Synaj / Zdjęcie: Haaretz

Do incydentu doszło w niedzielę w mieście Arisz położonym w prowincji Synaj Północny. Napastnicy mieli zmusić znajdujących się wewnątrz pojazdu żołnierzy, w tym jednego oficera, do opuszczenia maszyny. Następnie zaś odjechali nią w nieznanym kierunku.

Niedzielne zdarzenie stanowi kolejne potwierdzenie destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa na terenie Półwyspu, powstałej w wyniku niedawnych przemian politycznych w kraju (Prywatne samoloty opuszczają Kair, 2011-01-30), a także intensyfikacji działań operujących w regionie ekstremistów (Synaj i Gaza. Sojusz nomadów i dżihadystów). To najprawdopodobniej któreś z ich ugrupowań stało za atakiem na egipski posterunek granicznych na Synaju z początków sierpnia br. W jego wyniku śmierć poniosło 15 pograniczników. Co istotne część napastników udała się następnie skradzionym wojskowym pojazdem w kierunku granicy z Izraelem, wkraczając na niewielką odległość na terytorium tego państwa.

W odpowiedzi na wydarzenia z początków sierpnia egipskie władze zdecydowały się na wprowadzenie na teren Półwyspu dodatkowych oddziałów wojska w celu ustabilizowania sytuacji w regionie (Izrael nie chce egipskich czołgów, 2012-08-24). Na zaostrzenie się sytuacji bezpieczeństwa na terytorium Synaju zareagował też Izrael, m.in. rozmieszczając przy granicy z Egiptem baterię przeciwlotniczą i przeciwrakietową Iron Dome (Iron Dome przy granicy z Egiptem, 2012-08-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.