Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejny incydent na Półwyspie Synaj

Strategia i polityka, 15 października 2012

Operujący na terenie Półwyspu Synaj ekstremiści mieli, według przekazów, zatrzymać a potem skraść jeden z pojazdów należących do egipskich sił bezpieczeństwa stacjonujących w regionie.

Na zdjęciu kolumna egipskich transporterów opancerzonych Fahd 4x4 przed wejściem na teren Półwyspu Synaj / Zdjęcie: Haaretz

Do incydentu doszło w niedzielę w mieście Arisz położonym w prowincji Synaj Północny. Napastnicy mieli zmusić znajdujących się wewnątrz pojazdu żołnierzy, w tym jednego oficera, do opuszczenia maszyny. Następnie zaś odjechali nią w nieznanym kierunku.

Niedzielne zdarzenie stanowi kolejne potwierdzenie destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa na terenie Półwyspu, powstałej w wyniku niedawnych przemian politycznych w kraju (Prywatne samoloty opuszczają Kair, 2011-01-30), a także intensyfikacji działań operujących w regionie ekstremistów (Synaj i Gaza. Sojusz nomadów i dżihadystów). To najprawdopodobniej któreś z ich ugrupowań stało za atakiem na egipski posterunek granicznych na Synaju z początków sierpnia br. W jego wyniku śmierć poniosło 15 pograniczników. Co istotne część napastników udała się następnie skradzionym wojskowym pojazdem w kierunku granicy z Izraelem, wkraczając na niewielką odległość na terytorium tego państwa.

W odpowiedzi na wydarzenia z początków sierpnia egipskie władze zdecydowały się na wprowadzenie na teren Półwyspu dodatkowych oddziałów wojska w celu ustabilizowania sytuacji w regionie (Izrael nie chce egipskich czołgów, 2012-08-24). Na zaostrzenie się sytuacji bezpieczeństwa na terytorium Synaju zareagował też Izrael, m.in. rozmieszczając przy granicy z Egiptem baterię przeciwlotniczą i przeciwrakietową Iron Dome (Iron Dome przy granicy z Egiptem, 2012-08-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.