Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wspólny transport powietrzny w Skandynawii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 09 listopada 2012

W czasie dwudniowego spotkania organizacji współpracy obronnej państw skandynawskich (Nordefco), jego uczestnicy podjęli decyzję odnośnie wspólnego wykorzystania wojskowego transportu powietrznego.

C-130J Super Hercules w barwach wojsk lotniczych Norwegii / Zdjęcie: MO Norwegii

Do spotkania doszło 5-6 listopada w duńskim Skagen. W wyniku prowadzonych rozmów ministrowie obrony Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii oraz Islandii zgodzili się co do utworzenia w przyszłości wspólnej floty samolotów transportowych. Obecnie każde z nich dysponuje własnym, ograniczonym liczbowo, zapleczem tego typu maszyn, głównie w postaci C-130 Hercules znajdujących się w wyposażeniu wojsk lotniczych Szwecji, Danii oraz Norwegii (Nowy C-130J dla Norwegii, 2012-10-02), jak i fińskich C-295M (Fińska, rozpoznawcza CASA C-295M, 2010-05-26).

Współpraca państw skandynawskich ma się przejawiać we wspólnej eksploatacji maszyn transportowych, w zależności od zapotrzebowania danego kraju, a także podziału kosztów związanych z serwisowaniem, bazowaniem i modernizacją samolotów. Skandynawowie mają też wspólnie łożyć na programy zakupu dodatkowych jednostek powietrznych. Na tym ostatnim polu otwiera się także szansa działania dla Islandii, która jako jedyne ze wspomnianych państw nie dysponuje własnym lotnictwem transportowym.

W dłuższej perspektywie czasu państwa powołanej do życia w 2009 Nordefco miałyby rozszerzyć zakres współpracy m.in. na takie działania, jak strzeżenie wspólnej przestrzeni powietrznej, zakupy i produkcję uzbrojenia, oraz uczestniczenie w zagranicznych misjach wojskowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.