Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wspólny transport powietrzny w Skandynawii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 09 listopada 2012

W czasie dwudniowego spotkania organizacji współpracy obronnej państw skandynawskich (Nordefco), jego uczestnicy podjęli decyzję odnośnie wspólnego wykorzystania wojskowego transportu powietrznego.

C-130J Super Hercules w barwach wojsk lotniczych Norwegii / Zdjęcie: MO Norwegii

Do spotkania doszło 5-6 listopada w duńskim Skagen. W wyniku prowadzonych rozmów ministrowie obrony Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii oraz Islandii zgodzili się co do utworzenia w przyszłości wspólnej floty samolotów transportowych. Obecnie każde z nich dysponuje własnym, ograniczonym liczbowo, zapleczem tego typu maszyn, głównie w postaci C-130 Hercules znajdujących się w wyposażeniu wojsk lotniczych Szwecji, Danii oraz Norwegii (Nowy C-130J dla Norwegii, 2012-10-02), jak i fińskich C-295M (Fińska, rozpoznawcza CASA C-295M, 2010-05-26).

Współpraca państw skandynawskich ma się przejawiać we wspólnej eksploatacji maszyn transportowych, w zależności od zapotrzebowania danego kraju, a także podziału kosztów związanych z serwisowaniem, bazowaniem i modernizacją samolotów. Skandynawowie mają też wspólnie łożyć na programy zakupu dodatkowych jednostek powietrznych. Na tym ostatnim polu otwiera się także szansa działania dla Islandii, która jako jedyne ze wspomnianych państw nie dysponuje własnym lotnictwem transportowym.

W dłuższej perspektywie czasu państwa powołanej do życia w 2009 Nordefco miałyby rozszerzyć zakres współpracy m.in. na takie działania, jak strzeżenie wspólnej przestrzeni powietrznej, zakupy i produkcję uzbrojenia, oraz uczestniczenie w zagranicznych misjach wojskowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.