Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Test systemu David’s Sling

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 25 listopada 2012

Izraelskie Ministerstwo Obrony poinformowało o przeprowadzeniu testów kończących pierwszą fazę budowy  systemu antyrakietowego David’s Sling. Wcześniej testowano zmodernizowane systemy Iron Dome.

Próbny start antyrakiety Stunner systemu David’s Sling / Zdjęcie: MO Izraela

Testy systemu David’s Sling przeprowadzono pod nadzorem Israel Missile Defense Organization i US Missile Defense Agency. Strzelania realizowano na poligonie na południu Izraela. Warto zauważyć, że próby przyspieszono w stosunku do pierwotnych planów, przewidujących testy poligonowe na 2013. Było to możliwe dzięki przeznaczeniu na ich rozwój dodatkowych środków.

Dwustopniowe antyrakiety Stunner systemu David’s Sling są przeznaczone do niszczenia rakiet balistycznych o zasięgu 50-250 km. Jedna wyrzutnia mieści 16 antyrakiet. Dostawy pierwszych seryjnych systemów są planowane na 2014. Ich budową zajmuje się izraelski Rafael Advanced Defence Systems i amerykański Raytheon. Radary aktywnie skanowane fazowo dostarczające danych do systemu buduje Israel Aerospace Industries.

Pozostałe systemy antyrakietowe opracowywane w Izraelu to Arrow (Test podsystemów Arrow 2, 2012-02-11) i Iron Dome. Na początku listopada poinformowano o udanej próbie zmodernizowanej wersji tego drugiego systemu (Piąta bateria Iron Dome już wkrótce, 2012-11-05). Może on z jeszcze większym prawdopodobieństwem przechwytywać pociski rakietowe małego i średniego zasięgu wystrzeliwane z terytorium Syrii i przez Hezbollah z Libanu.

Bateria Iron Dome składa się z radaru wykrywania i śledzenia oraz systemu kontroli ognia i trzech wyrzutni mieszczących 20 pocisków przechwytujących. Ich zasięg mieści się w zakresie 4-70 km. Pierwsza bateria Iron Dome została zainstalowana w marcu 2011 niedaleko Beer Szewa na Pustyni Negev (Iron Dome w Beer Szewa, 2011-03-28), 40 km od Strefy Gazy. Do tej pory przechwyciła ona ponad sto pocisków różnego typu wystrzelonych stamtąd przez bojowników palestyńskich, głównie z Hamasu. W sumie w czasie niedawnego konfliktu w rejonie Strefy Gazy baterie Iron Dome przechwyciły 421 pocisków z 1354 wystrzelonych w kierunku Izraela.

Analitycy szacują, że do pokrycia całego terytorium Izraela potrzeba 13 baterii Iron Dome. Ich zainstalowanie potrwa jeszcze 2-3 lata. Do tej pory na program przeznaczono około miliard dolarów. Izraelskie media szacują, że każde użycie Iron Dome kosztuje ok. 50 tys. USD. Głównym wykonawcą programu jest Rafael Advanced Defence Systems, a program jest finansowany w dużym stopniu przez USA. W czasie konfliktu pracownicy Rafaela pracowali 24 h na dobę, by dostarczyć jak najwięcej pocisków do baterii bojowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.