Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oficjalna inauguracja programu MRJ

Lotnictwo cywilne, 31 marca 2008

Od jutra rozpocznie się oficjalnie program rozwoju japońskiego samolotu regionalnego, Mitsubishi Regional Jet. W ten sposób umożliwiono przyspieszenie prac nad maszyną, na którą rozpoczęto już zbierać zamówienia i która ma być seryjnie produkowana od 2012.

W celu stworzenia samolotu, Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. (MHI) stworzył Mitsubishi Aircraft Co., z siedzibą w Nagoi. Zatrudnia ona na razie 200 osób, a jej kapitał zakładowy to 3 mld jenów (zostanie on wielokrotnie zwiększony po rozpoczęciu produkcji seryjnej). Jednocześnie trzecia część udziałów ma przypaść innym wielkim japońskim przedsiębiorstwom, w tym np. Toyocie. Montażem samolotów zajmować się będzie Nagoya Aerospace Systems Works, zakład należący do MHI.

Oficjalne rozpoczęcie programu było możliwe dzięki zapewnieniu pierwszych zamówień: All Nippon Airways zdecydowała się na zakup 15 samolotów, z opcją na kolejne 10. Pierwszy ma odebrać w 2013.

Samolot powstanie dzięki technicznemu zaangażowaniu przedsiębiorstw amerykańskich (zobacz: Japońsko-amerykański zespół MRJ). Mitsubishi od lat prowadzi zresztą wspólne programy lotnicze. Ostatnio bierze udział w budowie kompozytowych skrzydeł dla Boeingów B787. Dla wojska dostarczał i serwisuje samoloty oraz śmigłowce morskie, produkowane na amerykańskich licencjach (np. F-15J/DJ). Ostatnio podjął się nawet stworzenia własnego myśliwca V generacji, ATD-X, w związku z odmową Waszyngtonu sprzedaży F-22 Raptor.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.