Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

7 mld USD izraelskiego eksportu uzbrojenia

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 stycznia 2013

Według szacunków ministerstwa obrony, w 2012 wartość eksportu uzbrojenia Izraela sięgnęła 7 mld USD. 20% więcej niż rok wcześniej.

Izraelskich bsl Heron niemiecka Bundeswehra używa w czasie misji w Afganistanie. Na zdjęciu – przygotowanie bezzałogowca do startu z bazy Mazar-i-Sharif / Zdjęcie: Bundeswehra

Według Haaretz, powołującego się na ministerstwo obrony Izraela, według wstępnych szacunków, eksport izraelskiego uzbrojenia w 2012 wzrósł o 20%. Wyniósł 7 mld USD, czyli prawie tyle, ile w 2010. Wówczas, po zweryfikowaniu danych, eksport uzbrojenia z Izraela oceniono na 7,2 mld USD. Weryfikacja wyników za 2012 nastąpi prawdopodobnie w marcu br.

O wzroście eksportu izraelskiego uzbrojenia zdecydował m.in. offset związany z zakupem samolotów szkolenia zaawansowanego (Mastery dla Izraela, 2012-07-19). W związku z tym kontraktem Włochy kupiły od izraelskich dostawców sprzęt wojskowy wart ponad miliard dolarów. Na 2013 izraelskie ministerstwo obrony planuje wzrost eksportu uzbrojenia do 10 mld USD. Główni odbiorcy, na których liczy Tel Awiw to Azerbejdżan, Brazylia, Polska i Wietnam. W 2012 najpoważniejszymi odbiorcami izraelskiego uzbrojenia były USA, kraje Europy, a także importerzy z Azji południowo-wschodniej i Ameryki Południowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.