Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Holenderskie Patrioty gotowe

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 28 stycznia 2013

Wysłane do Turcji holenderskie baterie systemu Patriot uzyskały wstępną gotowość operacyjną. Oznacza to, że są już w stanie chronić turecką przestrzeń powietrzną przed potencjalnym zagrożeniem ze strony Syrii.

Jedna z holenderskich wyrzutni systemu Patriot na terenie portu lotniczego w mieście Adana. Wysłane przez Holandię zestawy mają stacjonować w Turcji przez rok / Zdjęcie: NATO

Uzyskanie wstępnej gotowości operacyjnej przez holenderskie Patrioty zostało potwierdzone w oświadczeniu wydanym przez resort obrony tego państwa. Oznacza to, że zestawy są już włączone do wspólnego natowskiego systemu dowodzenia oraz mogą chronić rejon odpowiedzialności przed ewentualnym ostrzałem lub nalotem ze strony Syrii (Tureckie czołgi na granicy, 2012-10-16). Zestawy mają uzyskać pełną gotowość operacyjną w przeciągu najbliższych dni. Wówczas zostaną one doposażone w dodatkowe wyposażenie bojowe (pociski PAC-2 i PAC-3), części zamienne oraz pełne ukompletowanie personelu.

Holenderskie baterie zostały rozmieszczone w dwóch miejscach: na terenie portu lotniczego w Adanie (Şakirpaşa) oraz oddalonej od niego o 10 km bazy wojsk lotniczych USA w Incirlik. Wysłane przez Holandię zestawy znajdują się w Turcji od zeszłego poniedziałku, kiedy transportujący je statek Louise Russ zawinął do portu w İskenderun na południu kraju (Patrioty już w komplecie, 2013-01-22).

Poza Holandią (Holandia wysłała Patrioty do Turcji, 2013-01-08) na wysłanie Patriotów do Turcji zdecydowały się także Niemcy i USA (Patrioty w Turcji, 2013-01-07). Uzyskanie przez nie pełnej gotowości operacyjnej planowane jest na przełom stycznia i lutego (Patrioty niemal przygotowane, 2013-01-24). Według oświadczenia wydanego przez Pentagon, amerykańskie zestawy miały uzyskać częściową zdolność działania już w miniony weekend.

Patrioty zostały wysłane do Turcji w ramach wsparcia tureckiego systemu obrony przeciwlotniczej przed potencjalnym zagrożeniem z terenu sąsiedniej Syrii (NATO gotowe wysłać Patrioty do Turcji, 2012-11-19). Decyzja w tej sprawie zapadła w grudniu 2012. Pomimo czysto defensywnego charakteru natowskiej misji, jej realizacja spotkała się z krytyką ze strony Damaszku oraz Rosji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.