Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Milion syryjskich uchodźców

Strategia i polityka, 06 marca 2013

W wyniku trwającej od blisko 2 lat wojny domowej do opuszczenia kraju zostało zmuszonych 1 mln Syryjczyków.

Rosnące zjawisko emigracji wśród Syryjczyków to duży problem dla państw ościennych, w tym Egiptu, Iraku, Jordanii, Libanu i Turcji, gdzie kieruje się większość uchodźców / Zdjęcie: ONZ

Konflikt pomiędzy zbrojną opozycją a wojskami reżimu Baszara al-Asada wybuchł na fali antyrządowych demonstracji, jakie wiosną 2011 przetoczyły się przez wiele państw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (Muamar Kaddafi został zabity, 2011-10-20). Początkowo wyglądający jako rywalizacja odmiennych sił politycznych, szybko przybrał formę regularnej wojny domowej. W wyniku nieformalnego zaangażowania wielu podmiotów zewnętrznych (Bezzałogowce nad Syrią, 2012-03-04, Wstrzymane dostawy S-300 dla Syrii? , 2012-06-28) oraz szybkiego zdominowania opozycji antyrządowej przez ekstremistów powiązanych z Al-Kaidą, wojna w Syrii stała się problemem dla całego regionu (Patrioty już w komplecie, 2013-01-22, Masakra syryjskich żołnierzy w Iraku, 2013-03-05). Przyczyniła się też do permanentnej destabilizacji wewnętrznej kraju i zmusiła jego obywateli do ucieczki.

Według danych opublikowanych przez specjalny urząd ONZ do spraw uchodźców (UNHCR), wskutek działań wojennych z Syrii uciekło już ponad 1 mln osób. Tylko w br. odnotowano napływ ok. 400 tys. nowych uchodźców. Kolejne miliony zostały zmuszone do migracji wewnętrznej. Trwający już blisko 2 lata konflikt miał też pochłonąć ponad 70 tys. ofiar, w większości cywilów.

Rosnące zjawisko emigracji wśród Syryjczyków to duży problem dla państw ościennych, w tym Egiptu, Iraku, Jordanii, Libanu i Turcji, gdzie kieruje się większość uchodźców. Rządy wielu z nich nie są już w stanie przyjmować kolejnych grup przybyszów. Głównie ze względu na mnożące się problemy ekonomiczne i społeczne.

W samym tylko Libanie w przeciągu ostatnich 2 lat liczba ludności wzrosła o 10%. Ankara z kolei przeznaczyła już ponad 600 mln USD na budowę nowych ośrodków dla syryjskich imigrantów. Coraz mocniej przeciwne polityce otwartych granic dla uchodzących z Syrii są też władze w Iraku, które same nie mogą uporać się z ponad 1 mln obywateli, którzy stracili dach nad głową w wyniku wojny z 2003 i następujących po niej wydarzeń.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.