Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmarnowane miliardy w Iraku

Strategia i polityka, 07 marca 2013

Według opracowanego na zlecenie Kongresu raportu, USA przeznaczyły do tej pory ponad 60 mld USD na odbudowę Iraku. Ponad 13% tej sumy zostało zdefraudowane.Tama na Tygrysie, której stan techniczny wymagał szybkiej naprawy, grożąc zalaniem Mosulu / Zdjęcie: SIGIR

Jak szacują amerykańskie władze, wojna w Iraku oraz następujący po niej okres stabilizacji kosztował Waszyngton co najmniej 770 mld USD. Ponad 60 mld USD z tej kwoty przeznaczono na odbudowę infrastruktury po zniszczeniach wojennych. Według opublikowanego wczoraj raportu powołanego przez Kongres Specjalnego Inspektora Generalnego ds. Odbudowy Iraku (SIGIR), co najmniej 8 mld USD z pakietu rekonstrukcyjnego było źle wydatkowane lub też zostało skradzione.

Raport zwraca szczególną uwagę na zły system realizacji projektów infrastrukturalnych. W wielu przypadkach plany budowy lub remontu poszczególnych obiektów (jak tamy, mosty, więzienia lub szpitale) nie były w ogóle konsultowane z lokalnymi władzami. Często też podejmowano się przesięwzięć budowlanych bez przeprowadzenia szczegółowych analiz zapotrzebowania na daną infrastrukturę.

Autorzy opracowania przyznają również, że wielokrotnie w przeciągu minionej dekady dochodziło do przypadków jawnego rozkradania środków budżetowych. Udział w tym brali zarówno sami wojskowi działający przy Prowincjonalnych Zespołach Odbudowy (PRT), jak i kontrahenci, którzy dopuszczali się celowego zawyżania kosztów oferowanych przez siebie usług.  

Dużym problem okazał się też brak koordynacji realizowanych przez Amerykanów programów z planami budżetowymi irackich władz. Z tego względu, w chwili gdy stan amerykańskich wojsk w tym kraju zaczął maleć (Bez Amerykanów w Iraku, 2011-10-23, Wojska USA opuściły Irak, 2011-12-18), wiele projektów infrastrukturalnych zostało zawieszonych, bądź też całkowicie porzuconych. Nierzadko zdarzało się też, że po wycofaniu jednostek USA miejscowe władze oraz służby bezpieczeństwa nie wykorzystywały pozostawionej infrastruktury.

Uwagę zwraca też fakt, że spośród wspomnianych 60 mld USD, ponad 30% kwoty zostało spożytkowane na tworzenie irackiej armii, w tym szkolenie oraz dozbrajanie żołnierzy (Amerykańscy instruktorzy w Iraku, 2011-07-28). W ocenie komentatorów także w tym przypadku środki finansowe nie zawsze były wydatkowane należycie, a przygotowanie Irakijczyków do pełnienia funkcji porządkowych w kraju w dalszym ciągu jest niewystarczające (Niespokojny Irak, 2012-08-30).

Warto przypomnieć, że pomimo tak dużych nakładów finansowych, gotowość irackich sił bezpieczeństwa do zapewnienia ochrony przed zagrożeniami zewnętrznymi w dalszym ciągu pozostaje uzależniona od pomocy ze strony USA (Samodzielny Irak po 2024, 2011-11-01).Zdaniem komentatorów, podobne wnioski jak w przypadku Iraku będzie można wyciągnąć po zakończeniu amerykańskiej obecności w Afganistanie (Panetta w Afganistanie o wycofaniu wojsk, 2012-12-12). Do tej pory Waszyngton miał przeznaczyć na odbudowę tego kraju ok. 90 mld USD.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.