Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie bez lotniskowca

Marynarka wojenna, 11 marca 2013

Trwa remont jedynego indyjskiego lotniskowca, INS Viraat(R 22). Okręt powróci do służby w połowie roku. Do tego czasu marynarka wojenna Indii pozostaje bez aktywnej jednostki tej klasy.INS Viraat (R 22) pozostaje w służbie od 53 lat. Został przyjęty do indyjskiej marynarki wojennej w maju 1987. Plany jego utrzymania w linii w najbliższych latach wynikają z opóźnień we wprowadzaniu do służby nowszych jednostek tej klasy. Są one również związane z rywalizacją strategiczną Indii i ChRL na wodach Oceanu Indyjskiego / Zdjęcie: US Navy

Remont INS Viraat rozpoczął się na jesieni 2012. Proces podzielony jest na 2 oddzielne etapy. Pierwszy z nich realizowany jest na terenie stoczni Cochin Shipyard Limited (CSL) w stanie Kerala. Koncentruje się on przede wszystkim na przeglądzie naprawczym elementów kadłuba i nadbudówki. Druga część prac, którym lotniskowiec zostanie niebawem poddany na terenie portu wojennego w Bombaju, polegać będzie na poprawieniu funkcjonowania ważniejszych instalacji pokładowych okrętu (w tym systemów bojowych) oraz jego układu pędnego.

Według obecnego terminarza, prace remontowe mają zakończyć się do połowy roku. Dzięki nim INS Viraat będzie stanie pozostać w służbie przez kilka lat najbliższych. Aktualnie uważa się, że co najmniej do 2016.

Wydłużenie okresu eksploatacji ponad 50-letniego już lotniskowca jest wynikiem opóźnień we wprowadzaniu do służby nowszych jednostek tej klasy. Odkupiony od Rosji w połowie zeszłej dekady INS Vikramaditya (ex-Admirał Gorszkow) miał zostać pierwotnie przekazany Indiom jeszcze pod koniec 2012. Problemy techniczne powstałe w trakcie jesiennych prób morskich opóźniły jednak to wydarzenie o co najmniej rok (Naprawa INS Vikramaditya, 2013-01-25).

Najwcześniej pod koniec obecnej dekady do służby wejdzie z kolei pierwszy z 2 indyjskich rodzimych lotniskowców, INS Vikrant (Kolejny indyjski lotniskowiec opóźniony, 2012-10-15). Program budowy okrętu zaliczył spore opóźnienie. Powodem są problemy techniczne, związane przede wszystkim z układem pędnym jednostki. Za projekt odpowiada CSL.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.