Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Al-Kaida odpowiedzialna za zamach w Iraku

Strategia i polityka, 14 marca 2013

Iracka filia Al-Kaidy przyznała się do organizacji zamachu, w wyniku którego przed tygodniem śmierć poniosło ponad 50 osób, w tym kilkudziesięciu syryjskich żołnierzy.Dwuletnia wojna domowa w Syrii zagraża stabilności wewnętrznej państw ościennych, w tym m.in. Irakowi. Jego relatywnie słabe jeszcze siły bezpieczeństwa mogą nie poradzić sobie z ewentualnym wzrostem napięć wewnętrznych i niepokojów społecznych na tle religijnym / Zdjęcie: Army Recognition

Do ataku doszło w zeszłym tygodniu (Masakra syryjskich żołnierzy w Iraku, 2013-03-05). Grupa kilkudziesięciu syryjskich żołnierzy i urzędników, którzy kilka dni wcześniej przekroczyli granicę z Irakiem w celu poszukiwania pomocy medycznej, była transportowana w kierunku jednego z przejść granicznych z Syrią. Konwój został zaatakowany w pobliżu miasta Akaszat, na terenie prowincji Al-Anbar. W jego wyniku śmierć poniosło 48 syryjskich i co najmniej 9 irackich żołnierzy.

Atak został potępiony przez władze w Bagdadzie i Damaszku. O jego organizację początkowo oskarżano syryjskich rebeliantów, którzy mieli rzekomo przedostać się na terytorium Iraku w pościgu za uciekającymi wojskowymi.

Wielu komentatorów wątpiło jednak w taką możliwość, argumentując że powstańcy nie byliby w stanie przekroczyć strzeżonej granicy oraz zorganizować zamachu na taką skalę na obcym dla siebie terenie. Z tego względu o wiele bardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem było to, że organizatorem ataku była iracka filia Al-Kaidy, organizacja Islamskie Państwo w Iraku (ISI).

Podejrzenia te potwierdziły się przed kilkoma dniami. W opublikowanym w Internecie oświadczeniu bojownicy ISI przyznali się do zorganizowania i przeprowadzenia niedawnego ataku. Oskarżyli jednocześnie władze w Bagdadzie o wspieranie syryjskiego reżimu oraz udzielającego mu pomocy Iranu.

Deklaracja ISI stanowi potwierdzenie czarnego scenariusza, którego zaistnienia obawiały się dotąd władze w Bagdadzie – skutki wojny domowej w Syrii (Milion syryjskich uchodźców , 2013-03-06) zaczynają rozprzestrzeniać się poza granice tego państwa. Zjawisko to stanowi duże zagrożenie dla stabilności wewnętrznej Iraku (Niespokojny Irak, 2012-08-30), gdzie sunnicka część społeczeństwa coraz mocniej protestuje przeciwko zdominowanemu przez szyitów rządowi centralnemu. To z kolei grozi wzrostem napięć na tle wyznaniowym, które mogą doprowadzić do zwielokrotnienia aktów terroru, którym relatywnie słabe siły rządowe nie będą w stanie się przeciwstawić.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.