Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Incydenty graniczne na Wzgórzach Golan

Strategia i polityka, 25 marca 2013

W miniony weekend doszło do incydentów granicznych pomiędzy Izraelem i Syrią na terenie Wzgórz Golan. W ich wyniku nie odnotowano ofiar śmiertelnych.

Mimo, że samą linię demarkacyjną na Wzgórzach Golan otacza teren zdemilitaryzowany, w większym oddaleniu rozlokowano jednostki wojskowe, w tym pancerne / Zdjęcie: Global Military Review

Do incydentów doszło w sobotę wieczorem oraz niedzielę z rana na terenie południowych Wzgórz Golan, w pobliżu Tel Fares. Według Tel Awiwu, syryjski karabin maszynowy ostrzelał jeden z izraelskich pojazdów wojskowych, a następnie pieszy patrol. W wyniku tych zdarzeń nikt nie odniósł obrażeń. W odpowiedzi Izraelczycy wystrzelili w niedzielę, w kierunku stanowiska karabinu maszynowego, pocisk rakietowy (najprawdopodobniej kpr Tammuz), uzyskując podobno trafienie.

Nie wiadomo, kto strzelał – syryjskie wojsko czy rebelianci. W przeszłości kilkukrotnie dochodziło już do podobnych incydentów. Miały one z reguły przypadkowy charakter. Były bowiem związane z toczącymi się walkami wewnętrznymi. Według Izraelczyków, czasami ostrzał izraelskich pozycji na Wzgórzach Golan z broni maszynowej lub moździerzy był jednak aktem celowej prowokacji (Izrael otworzył ogień w kierunku Syrii, 2012-11-12).

Ze względu na sytuację, Tel Awiw zdecydował się w ostatnich miesiącach na wzmocnienie jednostek wojskowych stacjonujących w regionie. Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, wzywał też do budowy pasa zapór, mającego uniemożliwić syryjskim ekstremistom infiltrację izraelskiego terytorium (Izrael chce się odgrodzić od Syrii, 2013-01-08).

Pomysł ten spotkał się jednak z krytyką części komentatorów. Zarzucili oni Netanjahu próbę wykorzystania obecnego osłabienia syryjskich władz państwowych do ostatecznego usankcjonowania izraelskiej kontroli nad Wzgórzami Golan przy wykorzystaniu metody faktów dokonanych. Pomimo tego typu oskarżeń pomysł odgrodzenia się od Syrii jest w Izraelu ciągle żywy. O słuszności jego ewentualnego wcielenia w życie miał przekonać Izraelczyków incydent sprzed kilku tygodniu, kiedy grupa syryjskich rebeliantów porwała stacjonujących w regionie żołnierzy sił pokojowych ONZ i próbowała ich wykorzystać jako karty przetargowej w rozgrywkach z siłami rządowymi (Żołnierze ONZ uwolnieni w Syrii, 2013-03-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.