Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Incydenty graniczne na Wzgórzach Golan

Strategia i polityka, 25 marca 2013

W miniony weekend doszło do incydentów granicznych pomiędzy Izraelem i Syrią na terenie Wzgórz Golan. W ich wyniku nie odnotowano ofiar śmiertelnych.

Mimo, że samą linię demarkacyjną na Wzgórzach Golan otacza teren zdemilitaryzowany, w większym oddaleniu rozlokowano jednostki wojskowe, w tym pancerne / Zdjęcie: Global Military Review

Do incydentów doszło w sobotę wieczorem oraz niedzielę z rana na terenie południowych Wzgórz Golan, w pobliżu Tel Fares. Według Tel Awiwu, syryjski karabin maszynowy ostrzelał jeden z izraelskich pojazdów wojskowych, a następnie pieszy patrol. W wyniku tych zdarzeń nikt nie odniósł obrażeń. W odpowiedzi Izraelczycy wystrzelili w niedzielę, w kierunku stanowiska karabinu maszynowego, pocisk rakietowy (najprawdopodobniej kpr Tammuz), uzyskując podobno trafienie.

Nie wiadomo, kto strzelał – syryjskie wojsko czy rebelianci. W przeszłości kilkukrotnie dochodziło już do podobnych incydentów. Miały one z reguły przypadkowy charakter. Były bowiem związane z toczącymi się walkami wewnętrznymi. Według Izraelczyków, czasami ostrzał izraelskich pozycji na Wzgórzach Golan z broni maszynowej lub moździerzy był jednak aktem celowej prowokacji (Izrael otworzył ogień w kierunku Syrii, 2012-11-12).

Ze względu na sytuację, Tel Awiw zdecydował się w ostatnich miesiącach na wzmocnienie jednostek wojskowych stacjonujących w regionie. Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, wzywał też do budowy pasa zapór, mającego uniemożliwić syryjskim ekstremistom infiltrację izraelskiego terytorium (Izrael chce się odgrodzić od Syrii, 2013-01-08).

Pomysł ten spotkał się jednak z krytyką części komentatorów. Zarzucili oni Netanjahu próbę wykorzystania obecnego osłabienia syryjskich władz państwowych do ostatecznego usankcjonowania izraelskiej kontroli nad Wzgórzami Golan przy wykorzystaniu metody faktów dokonanych. Pomimo tego typu oskarżeń pomysł odgrodzenia się od Syrii jest w Izraelu ciągle żywy. O słuszności jego ewentualnego wcielenia w życie miał przekonać Izraelczyków incydent sprzed kilku tygodniu, kiedy grupa syryjskich rebeliantów porwała stacjonujących w regionie żołnierzy sił pokojowych ONZ i próbowała ich wykorzystać jako karty przetargowej w rozgrywkach z siłami rządowymi (Żołnierze ONZ uwolnieni w Syrii, 2013-03-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.