Reklama
Reklama

W najbliższych tygodniach rząd Norwegii powinien wybrać dostawcę nowych okrętów podwodnych.

Najprawdopodobniej już w 2017 Norwegia wybierze dostawcę nowych OP. Następnie rozpoczną się negocjacje cenowe / Zdjęcie: MO Norwegii

Minister obrony Norwegii, p. Ine Eriksen Soereide, poinformowała w wywiadzie udzielonym agencji Reuters, że wybór dostawcy nowych okrętów podwodnych może zostać podjęty w najbliższych tygodniach. Najprawdopodobniej na początku 2017 Oslo ogłosi zwycięzcę przetargu. Następnie rząd skieruje do parlamentu odpowiedni wniosek, którego zatwierdzenie będzie niezbędne, aby rozpocząć negocjacje cenowe z producentem i ustalić szczegóły programu zakupowego.

Od kwietnia wiadomo, że o zwycięstwo z norweskim przetargu zabiega francuska grupa DCNS i niemieckie ThyssenKrupp Marine Systems (Oslo wybiera oferentów w przetargu na OP, 2016-04-08). Z udziału w przetargu wykluczono szwedzkiego Saaba, który oferował Norwegom kupno okrętów proj. A26. Jednostki te są obecnie budowane dla Svenska Marinen (marynarki wojennej Szwecji, Maszty dla A26, 2015-10-13).

Norweska marynarka wojenna zamierza pozyskać 4-7 nowych okrętów. Zakłada się, że realizacja programu potrwa 10 lat. Pierwsze jednostki mają pojawić się w linii w 7 lat po podpisaniu umowy. Nowe OP zastąpią w linii 6 jednostek typu Ula (na zdjęciu). 

Reklama
Reklama

Powiązane wiadomości

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.