Reklama
Reklama

Rosjanie opublikowali z Internecie zdjęcie prezentujące czołg T-80BWM ze zmienionym zestawem osłon. Wóz był widziany w lipcu 2026 podczas transportu na platformie kolejowej.

 

Zmianie na T-80BWM uległ daszek ochronny na wieży i moduły wybuchowego pancerza reaktywnego na wieży / Zdjęcie: via X

 

Na wieży czołgu zamontowano zmodyfikowany daszek mający zwiększać odporność na atakujące od górnej półsfery bezzałogowce. W porównaniu do wcześniej używanych przez Rosjan osłon ma on niższy profil i chroni większą powierzchnię wieży.

Zmianie uległy też moduły wybuchowego pancerza reaktywnego (ERA) na burtach i tyle wieży. Wcześniej pancerz ERA był montowany bezpośrednio do stalowego opancerzenia wieży. Jednak na pokazanym pojeździe najprawdopodobniej jest on zamontowany na stelażu w pewnej odległości od wieży. Możliwe, że w ten sposób wygospodarowano dodatkową przestrzeń między wieżą a ERA na zasobniki z wyposażeniem załogi lub dodatkowe wyposażenie czołgu (np. pomocniczą jednostkę prądotwórczą.

Zdjęcie nie pozwala jednak ocenić czy zmieniony układ pancerza reaktywnego może wynikać z zastosowania innej wieży. W planach Rosjan jest bowiem zastosowanie na T-80 nowej wieży, która zastąpiłaby stosowane od początku produkcji wieże odlewane.

Reklama
Reklama

Powiązane wiadomości

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.