Reklama
Reklama

W stoczni Rauma Marine Constructions wczoraj, 21 maja 2025, odbyła się uroczystość wodowania pierwszej fińskiej korwety typu Pohjanmaa. Już na początku maja okręt został wytoczony z hali montażowej a kontynuacja budowy odbywa się na zewnątrz.

Program budowy 4 nowych korwet dla Merivoimat ma zostać zrealizowany do 2029 / Zdjęcie: Rauma Marine Constructions

Budowa korwet Merivoimat (marynarki wojennej Finlandii) odbywa się w ramach programu Laivue 2020 (Eskadra 2020). Helsinki zamówiły 4 takie jednostki. Ich dostawy mają być realizowane w latach 2027-2029.

Budowa pierwszej korwety rozpoczęła się oficjalnie w kwietniu 2024, kiedy położono stępkę pod okręt. Niedawno, 8 maja 2025, miała miejsce uroczystość położenia stępki pod drugi okręt tego samego typu.

Nowe jednostki posłużą Finom do działań bojowych na morzu, zwalczania min morskich, walki w domenie podwodnej a także ochrony szlaków morskich. Ich konstrukcja ma umożliwiać całoroczne operowanie na Morzu Bałtyckim niezależnie od pory roku. W służbie korwety Pohjanmaa zastąpią 7 starszych i mniejszych jednostek (Stępka pod drugą Pohjanmę, 2025-05-14).

Reklama
Reklama

Powiązane wiadomości

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.