Reklama
Reklama

Japońskie Lądowe Siły Samoobrony (GSDF) po raz pierwszy wykorzystały robotyczne czworonogi podczas ćwiczeń desantowych przeprowadzonych w styczniu 2026. Ćwiczenia realizowała 1. Brygada Powietrznodesantowa. Dwa czworonożne bezzałogowe pojazdy naziemne Ghost Robotics (Robodog-kun) zostały użyte do wsparcia sił desantowych po wyładowaniu ze śmigłowców CH-47J.

 

Czworonożny pojazd bezzałogowy w czasie operacji wsparcia żołnierzy desantu / Zdjęcie: kadr z filmu GSDF

 

Japońskie siły zbrojne wykorzystały czworonożne pojazdy do misji takich jak obrona lotniska, wsparcie bojowe i szybkie rozpoznanie w niebezpiecznych warunkach. Podczas ćwiczenia roboty operowały przed zespołem szturmowym, aby identyfikować zagrożenia przed natarciem wojsk.

Platformy Ghost Robotics zostały zaprojektowane jako lekkie bezzałogowe pojazdy naziemne, zdolne do pokonywania nierównego terenu, przenoszenia czujników i prowadzenia obserwacji w czasie rzeczywistym, aby zmniejszyć ryzyko dla personelu. 1. Brygada Powietrznodesantowa, główna japońska jednostka powietrznodesantowa, przeprowadza publiczne szkolenie każdego stycznia, aby zaprezentować połączone możliwości desantu, w tym szturm z użyciem śmigłowców i manewry naziemne. Tegoroczne wydarzenie podkreśliło stałe dążenie GSDF do włączania systemów bezzałogowych do operacji na pierwszej linii walk.

Reklama
Reklama

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.